Performans değerlendirilmesi ve motivasyon arasındaki ilişki 112 personeline yönelik bir araştırma
The relationship between performance evaluation and motivation: A research study targeting 112 staff members
  1. Tez No: 1007458
  2. Yazar: TARIK ALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de acil sağlık hizmetlerinde görev yapan 112 personelinin iş performansı ile iş motivasyonu arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir; çalışma nicel araştırma yaklaşımıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış, kurum izni doğrultusunda ilgili ildeki 112 Komuta Kontrol Merkezi ve bağlı istasyonlarda 2025 yılı içinde yaklaşık dört haftalık süreçte kolayda örnekleme ile gönüllü 302 personelden anket yoluyla veri toplanmıştır. Veri toplama aracında demografik bilgi formuna ek olarak Mottaz (1985) İş Motivasyonu Ölçeği ve Choo (1986) İş Performansı Ölçeği kullanılmış; ölçeklerin iç tutarlılıkları yüksek bulunmuştur (α=,969 ve α=,981). Veriler SPSS 27.0 ile analiz edilmiş; t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, performans ile motivasyon arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu ve performansın motivasyonu anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir (R=,755; R²=,570; F(1,300)=397,834; p<0,001; B=,751). Ayrıca performansın cinsiyete göre anlamlı biçimde farklılaştığı (kadınların performans algısı daha yüksek) belirlenmiş; motivasyonun ise eğitim düzeyine göre anlamlı farklılaşmadığı raporlanmıştır. Sonuç olarak, 112 acil sağlık hizmetlerinde performansı güçlendirmeye dönük uygulamaların motivasyon üzerinde de güçlü yansımalar oluşturabileceği; performans değerlendirme süreçlerinde geri bildirim, takdir ve destek mekanizmalarının sistematikleştirilmesinin kurum verimliliğine katkı sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the job performance and job motivation of 112 personnel working in emergency health services in Turkey and to determine whether these variables differ according to demographic characteristics. The study was designed as a quantitative descriptive and correlational survey model. With institutional permission, data was collected via questionnaire from 302 volunteer personnel over a period of approximately four weeks in 2025, using convenience sampling at the 112 Command Control Centre and affiliated stations in the relevant province. In addition to the demographic information form, the Mottaz (1985) Work Motivation Scale and Choo (1986) Work Performance Scale were used in the data collection tool; the internal consistency of the scales was found to be high (α=.969 and α=.981). The data were analysed using SPSS 27.0; t-tests, ANOVA, correlation and regression analyses were applied. The findings showed a strong and positive relationship between performance and motivation, and that performance significantly predicted motivation (R=.755; R²=.570; F(1,300)=397.834; p<0.001; B=.751). Additionally, it has been determined that performance differs significantly by gender (women's perception of performance is higher); however, it has been reported that motivation does not differ significantly by education level. Consequently, it is assessed that practices aimed at enhancing performance in 112 emergency health services may also have strong repercussions on motivation; systematising feedback, recognition and support mechanisms in performance evaluation processes may contribute to institutional efficiency