Alkol-madde bağımlısı erkek hastalara yönelik yapılan yaratıcı drama eğitiminin kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlarına etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of creative drama training for male alcohol-substance addicted patients on their attitudes towards violence against women: a randomized controlled study
  1. Tez No: 799303
  2. Yazar: HÜMEYRA HANÇER TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE TOKUR KESGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, alkol-madde bağımlısı erkek hastalara yönelik yapılan yaratıcı drama eğitiminin kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma Bolu İzzet Baysal Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesin de alkol ve madde bağımlılığı tanısı almış 35 (Deney: n=18, Kontrol: n=17) erkek hasta ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna, kadına yönelik şiddete ilişkin tutumlar eğitim beş oturum yaratıcı drama ile uygulanmıştır. Yaratıcı drama oturumlarının kapsam geçerlilik indeksleri Davis tekniği ile alınmıştır (0.90-1.00). Oturumlarda bendili, empati, şiddet, kadına yönelik şiddet vb. konular işlenmiştir. Kontrol grubu için servis işleyişi rutin olarak devam etmiştir. Veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”ve“Kadına Yönelik Şiddet Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS-22 kullanılmıştır. İstatistik analiz olarak; ortalama, standart sapma, sayı, yüzde Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, Mann-Whitney U test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of creative drama training on the attitudes of alcohol-substance dependent male patients to violence against women. Study 35 people diagnosed with alcohol and substance abuse at Bolu İzzet Baysal Mental Health and Diseases Hospital (experiment: n=18, control: n=17) was performed with a male patient. In the experimental group, attitudes about violence against women were applied with five sessions of creative drama training. The scope validity indices of the creative drama sessions were taken by Davis technique (0.90-1.00). In the sessions, topics such as self-language, empathy, violence, violence against women, etc. were discussed. No training was applied to the control group and the service operation continued routinely. As a data collection tool,“Personal Information Form”and“Violence Against Women Attitude Scale”were applied. SPSS-22 was used in the analysis of the data. As a statistical analysis, mean, standard deviation, number, percentage Wilcoxon Signed Ranks test, Mann-Whitney U test was used.