Kırsal alanda yaşayan yetişkin bireylerin diyare ve konstipasyon durumunda beslenme bilgi düzeyi ve kullanılan besinsel çözümlerin incelenmesi: Edirne, meriç ilçesi seçilmiş üç köy örneği
Investigation of nutritional knowledge level and nutritional solutions used in diarrhea and constipation of adult individuals living in rural areas: the example of THREE selected villages in Edirne, Meriç district
  1. Tez No: 799309
  2. Yazar: EMRE KIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma kırsal alanda yaşayan yetişkin bireylerin diyare ve konstipasyon durumunda beslenme bilgi düzeyi ve kullanılan besinsel çözümlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Edirne ili Meriç ilçesine bağlı Küplü, Subaşı ve Karahamza Köyü'nde gerçekleştirilmiştir ve 101 kadın (%49,51) ve 103 erkek (%50,49) olmak üzere toplam 204 birey katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllü bireylere; demografik özellikler, antropometrik ölçümler, ishal ve kabızlık durumunda beslenme bilgi düzeyi ve kullandıkları besinler çözümlere ilişkin soruları içeren anket formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the nutritional knowledge level and nutritional solutions used in the case of diarrhea and constipation of adults living in rural areas. The study was carried out in Küplü, Subaşı and Karahamza Villages of Meriç district of Edirne province and a total of 204 individuals, 101 women (49.51%) and 103 men (50.49%), participated. Volunteers participating in the study; A questionnaire including demographic characteristics, anthropometric measurements, nutritional knowledge level in case of diarrhea and constipation and questions about the foods they use and solutions was applied.