Biathlon milli takım sporcularının tekerlekli kayak yarışmaları ile kış kayağı yarışmalarının atış – kayak performanslarının karşılaştırılması
Comparison of the shooting and skiing performances of wheel skiing competitions and winter ski competitions of biathlon national TEAM athletes
  1. Tez No: 799310
  2. Yazar: ONUR KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Biathlon Milli Takım sporcularının kullandıkları tekerlekli kayak ve kış kayağında yapılan müsabakalarda atış ve kayak performanslarının karşılaştırılması ve literatür içinde tartışılmasıdır. Yöntem: Çalışmanın evrenini; Türkiye Biathlon Genç Milli Takım sporcuları, örneklemini ise; 4 kadın, 4 erkek sporcu oluşturmaktadır. Yapılan Çalışmanın ölçümleri Uluslararası Erzurum/Kandilli Biathlon Pistinde yapılmıştır. Kayma zamanları ölçümünde elektronik zamanlayıcı kullanılmıştır. Nabız ölçümlerinde nabız ölçer saat kullanılmıştır. Atış ölçümleri tam otomatik elektronik hedeflerde alınmıştır. Araştırmadaki değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için ise Spearman sıra farkları korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Veri analizleri SPSS (versiyon 25) paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. İstatiksel anlamlılık için 0.05 alfa düzeyi dikkate alınmıştır. Bulgular: Erkek ve kadın sporcuların kış kayağı ve tekerlekli kayak arasındaki zaman performanslarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa sahip olmadığı tespit edilmiştir.(p ˃ 0,05). Kadın ve erkek sporcuların kış kayağı ve tekerlekli kayak arasındaki atış ve nabız performanslarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa sahip olmadığı tespit edilmiştir. (p ˃ 0,05). Sonuç: Sporcuların kış kayağı sürelerinin genel olarak daha yüksek olduğu fakat bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Buna göre sporcuların kış kayağı ve tekerlekli kayak zaman performanslarının benzer olduğu bulunmuştur. Kadın ve erkek sporcuların kış kayağı nabızlarının genel olarak daha yüksek olduğu fakat bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Buna göre kadın sporcuların kış kayağı ve tekerlekli kayak nabız performanslarının benzer olduğu bulunmuştur. Kadın ve erkek sporcuların kış kayağı ve tekerlekli kayak arasındaki atış performanslarının benzer olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to compare the shooting and skiing performances of the Biathlon national team athletes in the competitions on wheelchair skiing and winter skiing and to discuss them in the literature. Method: The universe of the study consists of Turkey Biathlon Youth National Team athletes, the sample is; It consists of 4 women and 4 man athletes. The measurements of the study were taken at the International Erzurum /Kandilli Biathlon Ski Track. An electronic timer was used to measure the skiing times. A pulse meter clock was used for pulse measurements. Shooting measurements were taken on fully automatic electronic targets. The Spearman's rank correlation coefficient was used to Decipher the relationships between the variables in the research. The data analyses were carried out through the SPSS (Statistical Package for Social Sciences ) (version 25) package program. The alpha level of 0.05 was taken into account for statistical significance. Findings: : It has been determined that the time performances of male and female athletes between winter skiing and wheelchair skiing do not have a statistically significant difference. Dec. (p ˃ 0,05). It has been determined that there is no statistically significant difference in the shooting performance of male and female athletes between winter skiing and wheelchair skiing. Dec. (p ˃ 0,05). It has been determined that the pulse performances of female and male athletes between winter skiing and wheelchair skiing do not have a statistically significant difference Dec. (p 0,05). Result: It has been determined that the winter skiing time of the athletes is generally higher, but this difference is not statistically significant. According to this, it was found that the winter skiing and wheelchair skiing time performances of the athletes were similar. It has been found that female and male athletes have higher winter skiing heart rates in general, but this difference is not statistically significant. According to this, it was found that the winter skiing and wheelchair skiing pulse performances of female athletes are similar. It has been found that the shooting performances of male and female athletes between winter skiing and roller skiing are similar.