Üniversite öğrencilerinde vücut algısı ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between bodyimage and life satisfaction in university students
  1. Tez No: 495720
  2. Yazar: TUĞBA İNCEKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE GÜNDOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Vücut algısıyla ilgili olarak son yüzyılda başlamış olan psikoloji alanındaki araştırmalar, eğitim, sağlık gibi alanlarda da yaygınlaşmıştır. Bunun önemli nedenlerinden biri, kişinin kendi vücuduna dair olumsuz bir algı geliştirmesinin bütün hayatını olumsuz etkileme olasılığını da beraberinde getirmesidir (Arslangiray, 2013). Bireyin vücut algısının yaşamındaki birçok alanı etkileme olasılığı göz önüne alındığında, bu algının yaşam doyumunu da etkileyen önemli bir faktör olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle yapılan bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde vücut algısı ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bazı sosyodemografik değişkenler açısından yorumlanması amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı güz döneminde İstanbul ilinde bulunan Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji bölümünde öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya 175'i kadın ve 116'sı erkek olmak üzere toplam 291 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ), Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin normallik analizi yapıldıktan sonra VAÖ' ye ait verilerin normal dağılım göstermesi, YDÖ' ye ait verilerin normal dağılmaması sebebi ile, SPSS (Statistical Package for Social Science) 23.0 paket programı kullanılarak vücut algısı ölçeği için t-testi ve anova, yaşam doyum ölçeği için mann-whitney-u ve Kruskal Wallis-h analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Sonuçların yorumlanmasında ise 0.05 anlamlılık düzeyi temel alınmıştır. xiii Bulgular, katılımcıların vücut algısı puanları ile öğrenim gördükleri sınıf düzeyi, anne baba eğitim düzeyi, kardeş sayısı, ailenin kaçıncı çocuğu olduğu, ailenin algılanan ekonomik durumu ve (romantik) ilişki durumu puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı yönündedir. Yaşam doyumu puanları ile anne eğitim düzeyi, kardeş sayısı, ailenin kaçıncı çocuğu olduğu, (romantik) ilişki durumu ve egzersiz/ spor yapma durumu puanları arasında da anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Researches started with regard to body image in the field of psychology in the last century have also become widespread in the fields such as education and health. One of the important reasons of this is that someone's negative perceptions for his/her own body brings with it the possibility of affecting the whole life negatively (Arslangiray, 2013). When taking into consideration the possibility that the individual's body image will affect many areas of his life, it is thought that this perception may be an important factor affecting life satisfaction. In this research made for this reason, it is aimed to analyze the relationship between body image and life satisfaction in university students and to interpret it in terms of some sociodemographic variables. The research's sample is composed of undergraduate students who study in the Psychology Department of Faculty of Humanities and Social Sciences in the Usküdar University located in Istanbul Province in the fall semester of 2017-2018 academic year. A total of 291 students, whose 175 are females and 116 males, have been included in the study. The Body Image Scale (BIS), Life Satisfaction Scale (LSS) and Demographic Information Form have been used to collect the research data. After the normality analysis of the data obtained from the scales was made, Normal distribution of VAÖ data, the t-test and ANOVA for body image scale and mann-whitney-u and Kruskal Wallis-h analysis techniques for life satisfaction scale have been benefited by using SPSS (Statistical Package for Social Science) 23.0 package program because of the normal distribution of the data of the YDÖ. In the interpretation of the results a significance level of 0.05 is based on. Findings indicated that there was no significant relationship between the body image scores of the participants and the class level, where they receive education, parental education xv level, number of sisters and brothers, birth order of the child in the family, perceived economic status of the family and romantic relationship status scores. There was no significant relationship between life satisfaction scores and mother's education level, number of brothers and sisters, birth order of the child in the family, (romantic) relationship status and scores of status for doing exercise and sport.