FEMA 154 hızlı görsel tarama yönteminin mobil uygulama haline getirilmesi ile uygulanabilirliğinin artırılması için bir yöntem önerisi
A method for increasing the applicability of the FEMA 154 rapid visual scanning method by converting it into a mobile application
- Tez No: 984864
- Danışmanlar: PROF. DR. ASENA SOYLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, deprem kuşağı üzerinde yer alan bir ülkedir. 6 Şubat depremleri de göstermiştir ki, büyük bir deprem ciddi can ve mal kayıpları ile sonuçlanmaktadır. Halen risk altında olan çok sayıda yapıyı detaylı analiz etmek önemli bir zaman ve ciddi maliyet kaybına sebep olmaktadır. Bu nedenle binaların bir takım deprem davranış parametresi ve önceden belirlenen performansı düşüren hasar koşullarını barındıran Hızlı Görsel Tarama (HGT) olarak bilinen bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler birinci adım tarama kabul edilebilecek; güvenilir, hızlı, kolay ve doğru risk tahmini yapılabilmesini sağlar. Yapı stokunun fazla olduğu bölgelerde hızlı bir şekilde genel izlenim elde edilmesini sağlar. Amerika'da geliştirilen FEMA 154 HGT; yaygın ve kabul görmüş bir yöntemdir. Binadan gözlem yoluyla elde edilen bir takım yapısal özelliklere göre veri toplama formunun doldurulması ve puanlama yapılması ile deprem performansının ön görülmesini sağlamaktadır. Ancak ne kadar diğer tarama yöntemlerine göre hızlı ve kolay olsa da uygulanması sırasında formların her birinin çıktı olarak alınması; alanda tarama yapıldıktan sonra bu formların çıktılarının fiziksel bir depolama alanında düzenlenerek saklanması ya da uygun sistemlere elle veri girişleri yapılarak saklanması gerekmektedir. Bu yöntemin beraberinde getirdiği iş gücü, depolama ve zaman sorunlarını ortadan kaldırmak ve metodolojik bir yenilik getirmek amacıyla yazar tarafından bir Android uygulaması geliştirilmiştir. Bu sayede verilerin bir elektronik tabloda toplanması ve sonuçların sınıflandırılması, analiz edilebilmesi gibi konularda kolaylık sağlanmaktadır. Böylece, hem deprem riski altındaki binaların daha hızlı şekilde taranması mümkün olmakta hem de kuruluşlara afet öncesi risk yönetimi ve önleme süreçlerinde bilimsel temelli, hızlı ve kullanıcı dostu bir araç sunulması hedeflenmiştir. Geliştirilen uygulama, İstanbul ili Bağcılar İlçesi Yıldıztepe Mahallesinde 939 betonarme konut binada test edilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ile hedeflenen sorunların çözümlendiği, binaların taranması için gerekli olan sürenin de yaklaşık olarak yarı yarıya azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country located in an earthquake zone. The earthquakes of February 6 have also shown that a major earthquake can result in significant loss of life and property. Conducting detailed analyses of the numerous structures still at risk causes a significant loss of time and serious financial costs. For this reason, a method known as Rapid Visual Screening (RVS) has been developed, which incorporates a set of seismic behavior parameters and damage conditions that reduce the predetermined performance of buildings. These methods can be considered a first-step screening; they enable reliable, fast, easy, and accurate risk estimation. It allows for a quick overview in areas with a large building stock. FEMA 154 RVS, developed in the United States, is a widely used and accepted method. It is based on a system that enables the prediction of earthquake performance by filling out a data collection form and scoring based on a set of structural characteristics obtained from visual observation of the building. It enables the rapid estimation of the resistance of a large number of buildings in an area with a large building stock and the identification of buildings requiring detailed analysis. However, even though it is faster and easier than other scanning methods, during its implementation, each form must be printed out; after scanning in the field, these forms must be organized and stored in a physical storage area or manually entered into appropriate systems for storage. To eliminate the labor, storage, and time issues associated with this method and to introduce a methodological innovation, the author developed an Android application. This facilitates the collection of data in an electronic spreadsheet and the classification and analysis of results. Thus, it is possible to scan buildings at risk of earthquakes more quickly, and the aim is to provide organizations with a scientific, fast, and user-friendly tool for disaster risk management and prevention processes. The developed application was tested on 939 reinforced concrete residential buildings in the Yıldıztepe neighborhood of Bağcılar district in Istanbul, and the results were evaluated. The results obtained showed that the targeted problems were solved and the time required to scan the buildings was reduced by approximately half.