Detection of cardiac arrhythmias in electrocardiograms using deep learning
Derin öğrenme kullanılarak elektrokardiyogramlarda kardiyak aritmilerin tespiti
  1. Tez No: 799322
  2. Yazar: AMENAH ALWAN SALMAN AL HAYALI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Genellikle makine öğrenimi olarak bilinen makine öğrenimi algoritmaları, tıbbi teşhis destek sistemleri tarafından hasta bakımında verimliliği, doğruluğu ve geri dönüş süresini artırmak için kullanılır. Birçok modern tıbbi izleme aracının kökleri, gömülü makine öğrenimi uygulamalarındaki son gelişmelere dayanmaktadır. İkincisi, bir öznedeki belirli bir organın işleyişini izlemek için biyolojik sinyalleri ölçmek için sensörlere sahiptir. Bu aletlerin birincil amacı, sinyalleri toplamak, saklamak ve daha sonra bunları doğru bir teşhisin yapılabilmesi veya en azından altta yatan herhangi bir patolojinin semptomlarının tespit edilebilmesi için analiz etmektir. Bu çerçevede, bu yazıda sunulan çalışma, özellikle kardiyak aritmi bölümlerinin saptanmasına vurgu yaparak, Elektrokardiyogram (EKG) sinyallerinin analizi ve teşhisi için yeni metodolojiler benimsemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Machine learning algorithms, often known as machine learning, are used by medical diagnostic support systems to boost efficiency, accuracy, and turnaround time in patient care. Many modern medical monitoring tools have their roots in recent advancements in embedded machine learning applications. The latter have sensors for measuring biological signals in order to track the functioning of a specific organ in a subject. The primary purpose of these instruments is to gather signals, store them, and then analyze them so that a correct diagnosis may be made, or at least the symptoms of any underlying pathology can be identified. Within this framework, the work presented in this paper seeks to adopt novel methodologies for the analysis and diagnosis of Electrocardiogram (ECG) signals, with a particular emphasis on the detection of cardiac arrhythmia episodes.