Towards team formation using belbin team role theory and fuzzy technique approach in higher education students
Belbin ile ekip oluşturulmasına doğru takım rol teorisi ve bulanık teknik yükseköğretim öğrencilerinde yaklaşım
  1. Tez No: 799335
  2. Yazar: ZAMAN RAAD HAMMADI AL AGELE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Son yıllarda yüksek öğretim alanında takım çalışması becerilerine olan ilgide bir artış olmuştur. Belirli görevler için en uygun niteliklere sahip öğrencilerin seçilmesini sağlamak ve her üyenin çabalarının ekibin genel performansına mümkün olduğunca katkıda bulunmasını sağlamak için her ekip üyesini doğru pozisyona atamak. Belbin takım rolü, en sık kullanılan takım rollerinden biridir. Belbin, etkili ekipler oluşturmak için bu prensibi kullanma fikrini tasarladı. Birincil amaç, Belbin Takım Rolüne ve Bulanık yaklaşıma dayalı öğrenci takımlarının oluşturulması için bir yöntem önermektir. Belirsiz verilerin yanı sıra belirsiz verilerin analizine de izin verdiği için uygulanabilir yöntem olarak bulanık teknik seçilmiştir. belirtilen kriterlerin sınıflandırılması. Bu çalışma, her bir öğrenci ekibinin projede gerçekleştireceği benzersiz rolü belirlemek için Tamamlayıcı-Sonlandırıcı (CF) ve Tesis (Pl) rollerini kullanmıştır. Çünkü bu görevlerin kombinasyonu, üretken kişilerin işe alınmasına izin verir. lisansüstü öğrenci ekip üyeleri, bu sorumluluklar seçildi. Bunu takiben, önerilen tekniğin etkinliğini değerlendirmek için bir vaka çalışması yapıldı. Veriler, stratejinin öğrenci takımlarının oluşumunu teşvik etmede yardımcı olduğunu göstermektedir. Lisansüstü dersler. Önerilen yöntem, benzeri görülmemiş ekip üyelerini sınıflara ayırdıkları için öğretim görevlileri için değerli bir kaynak olma potansiyeline sahiptir. Ayrıca önerilen yöntem, başta akademisyenler olmak üzere karar vericilere başarılı ve adil takımlar oluşturma konusunda yardımcı olma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
There has been an increase in interest for teamwork skills in the field of higher education over the last few years. Assigning each team member to the right position to ensure that students with the most appropriate qualifications for certain tasks are selected and that each member's efforts contribute as much as possible to the team's overall performance. The Belbin team role is one of the most frequent team roles. Belbin conceived the idea of employing this principle to form effective teams. The primary objective is to propose a method for the formation of student teams based on the Belbin Team Role and the Fuzzy approach. The fuzzy technique was chosen as the applicable method since it permits the analysis of ambiguous data as well as the categorization of specified criteria. This study utilised the roles of Completer-Finisher (CF) and Plant (Pl) to identify the unique role that each student team would perform in the project. Because the combination of these tasks allows for the recruitment of productive postgraduate student team members, these responsibilities were selected.Following this, a case study was conducted to assess the efficiency of the proposed technique. The data indicate that the strategy is helpful for encouraging the formation of student teams in postgraduate courses. The proposed method has the potential to serve as a valuable resource for lecturers as they allocate unprecedented team members to classrooms. Furthermore, suggested method has the potential to aid decision-makers, particularly academics, in constructing successful and fair teams.