Genç sporcu ve sporcu olmayan bayanlarda menstrüasyon siklus periyodlarının performansa etkisi ve bazı fizyolojik parametrelerinin karşılaştırılması
The Effect of the menstrual cycles periods on the performance of young sportwomen and the comparison of physical and physiological parameters of women who are athletes and nonathletes
  1. Tez No: 79934
  2. Yazar: LEYLA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET“GENÇ BAYAN SPORCULARDA MENSTRÜEL SİKLUS PERİYODLARININ PERFORMANSA ETKİSİ VE SPOR YAPAN-YAPMAYAN BAYANLARıN FİZİKSEL VE FİZYOLOJİK PARAMETRELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI”Bu çalışmanın amacı için menstrüel sikluslan düzenli 30 sporcu (yaş ortalaması 18± 3.2, boy ortalaması 1.65 ± 0.06 cm, vücut ağırlığı ortalaması 58 ± 7.13 kg) 30 kontrol (yaş ortalaması 18.05 ± 0.8, boy ortalaması 1.62 ± 0.03 cm, vücut ağırlığı ortalaması 55.7 ± 7.09 kg) grubu olmak üzere toplam 60 denek üzerinde araştırma yapılmıştır. Üç ay boyunca her ay deneklerin sikluslanmn 26.-28., 1.-6., 7.-12. Günleri arasında antropometrik, deri kıvrımı, fizyolojik ve motor performans özellikleri testlerle ölçülmüştür. Antropometrik parametrelerin (boy, vücut ağırlığı, göğüs, kalça ve karın çevresi) ölçümünde antropometrik set kullanılmıştır. Deri kıvrımı ölçümleri 0.2 mm hassasiyetinde olan Holtain Limited marka yağ ölçenle göğüs, karın, üst bacak, triceps, biceps, subscapula ve iliak bölgesinden mm olarak alınmıştır. Fizyolojik özelliklerden olan İstirahat kalp atım sayısı atım/dk., sistolik-diastolik kan basıncı mmHg Samsung 55-600 digital tansiyometic kullanılarak ölçüldü. Anaerobik gücü belirlemek için Vertical Jump Meter ile dikey sıçrama testi yapılarak, ışığa-sese El Reaksiyonu l/100sn Dekan otomatik performans analizatörü (APA) kullanılarak ölçüldü. Sürat özelliğinin ölçümü için 20 metre koşu pisti uygulanmasında fotosel, kuvvet (sağ-sol el kavrama) ölçümlerinde ise dinamometre kullanıldı. İstatistiksel analizler; genç bayan sporcu ve kontrol gruplar arasında antropometrik, deri kıvrımı, fizyolojik ve motor performans parametrelerinin ortalama değerlerini karşılaştırmak üzere ve aynı zamanda test uygulama günleri birbirleriyle eşleştirilerek“t”testi uygulanmıştır. Bulunan bulgular 0.95 güven aralığına göre yorumlanmıştır (P0,05). Araştırmamızın bulgularına göre menstrüel siklus periyodlannın kadınların sportif performanslarına olumsuz etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Genç bayan sporcu ve kontrol gruplarının karın skinfold mm, 1st. K.A:S: atım/dk., dikey sıçrama cm, ışığa-sese el reaksiyonu l/100sn, 20 metre strat sn., sağ-sol el kavrama kuvveti kg. ortalamaları arasındaki fark P0.05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT“The effect of the menstrual cycles periods on the performance of young sportwomen and the comparison of physical and physiological parametres of women who are athletes and nonathletes.”The aim of this research is to examine the effect of the menstrual cycle periods (mö,u,us) on the sportive performance and to compare the physical and physiological parametres of young women who do sport and who do not do sport. As such, a total of 60 subjects with normal menstrual cysles were used in this research. 30 of them were sportwomen (with mean age 18± 3.2, mean height 1.65 ± 0.06, mean body weight 58.7 ± 7.13) and the remaining 30 were of the control group (with mean age 18.05 ± 0.8, average height 1.62 ± 0.03, mean body weight 55.7 ± 7.09). The anthropometric skinfold and the physiological and motor performance characteristics of the subjects were measured between the 26-28; 1-6, 7- 12th day of their menstrual cycles each month for three months. The antropometric set was used to measure the antropometric parametres (height, body weight, chest, abdomen and circumferences). The skinfold measurements were taken from 7 pans of the body (the chest. Abdomen, upper leg, triceps, biceps, subscapula and iliak skinfold as mm) by a Holtain Limited trade-marked fat measuring device with a 0.2 mm sensitivity rate. Samsung 55-600 digital tansiyometric was used to measure the sistolik-diastolik blood pressure mm/hg. And the resting HR/min. which has physiological features. A vertical Jump Meter was used and a vertical jumping test cm was applied to determine the anaerobic strength. A l/100sn dekan automotic performance analyzer (APA) was used to meaure the hand reaction to light and sound. A 20 meter running track and a digital electronic chronometer was used to measure speed and a dynamometer was used to measure the strength of the left-right hand grip Statistical analyses: The“t”test was used to compare the mean values of the antropometric, skinfold, physiological and motor performance parametres between theVII young sportwomen and the control groups. It was also used to determine the significant relationship between the days the test was applied and the findings were interpreted according to a 0.95 level of confidence. The statistical evaluation was made to find the effect of menstrual cycle periods on performance: The testing days of the menstrual cycles of the subjects were compared to determine each performance parameter. Starting from the difference between the results of the measurements and in accordance to the“t”value made to determine the performance throughout the cycle periods: statistically, there was no significant differentce between the three measurements in the athletics and control groups (P>0. 05). According to the findings of our research, we can quite confidently say that the menstrual cycle periods have no negative effect on the women's sportive performances. While there were a significant differences, at 0.05 significant level, of the among abdonmen skinfold (mm), RHR (min), vertical jumping (cm), hand reaction to light and sounds (1/100 sn), 20 metres speed (sn), right-left hand grip strength (1 kg), of the young sportwomen and the control groups, there was no significant difference in the means (P>0.05) of the anthropometric, chest, circumferences, triceps, biceps, subscapula and iliak skinfold (mm), blood pressure measures.