Ağırlık topuyla yapılan plyometrik antrenmanın hentbolcülerin dikey sıçraması ve kol itme kuvvetine etkisi
The Effect of plyometric training with weight handball on vertical jump and arm pushing strength in handball players
- Tez No: 79933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Ağırlık Topuyla Yapılan Plyometrik Antrenmanın Hentbolcülerin Dikey Sıçraması ve Kol İtme Kuvvetine Etkisi Murat KADIRIMCI, Yüksek Lisans Tezi, Ondokuz Mayıs üniversitesi Samsun, Eylül 1999 Bu çalışmada, ağırlık topuyla yapılan plyometrik antrenmanın hentbolcülerin dikey sıçraması ve kol itme kuvvetine etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya Canik belediyesi hentbol takımı deney grubu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi hentbol takımı ise kontrol grubu olarak katılmıştır. Deney grubu sporcularına 8 hafta boyunca haftada iki gün plyometrik, bir gün teknik antrenman, kontrol grubu sporcularına ise haftada üç gün sadece teknik antrenman yaptırılmıştır. Deney ve kontrol grubu sporcularının antrenman öncesi ve antrenman sonrası ölçüm değerleri alınarak, elde edilen bu değerlerin istatistiksel analizi t testine göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effects Of Plyometric Training With Weight Handball On Vertical Jump And Arm Pushing Strength İn Handball Players Murat KALDIRIMCI, Graduate Thesis, Ondokuz Mayıs University, Samsun, September 1999 İn this plyometric study, the effects of training with weight ball on the vertical jumping and arm pushing strength were investigatet in handball players. Canik municipality handball team participated as experiment group and also 19 Mayıs University handball team participated as control group. The experiment group was made plyometric training two days in a week and also technical training one day in a week for eight weeks. The control group participated only technical training three days in a week for eight weeks. The values of the belonging experiment and control groups were recorded and statistical analysis were done by using paired T test.