Amatör ve profesyonel futbolcularda fizyolojik parametrelerin karşılaştırılması
Comparasion of anthropometric and physiological parameters in professional and amateur soccer players
  1. Tez No: 79935
  2. Yazar: MEHMET ÇEBİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET AMATÖR VE PROFESYONEL FUTBOLCULARDA FİZYOLOJİK PARAMETRELERİN KARŞILAŞTIRILMASI Mehmet CEBİ, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun 1999 Bu çalışmanın amacı profesyonel ve amatör futbolcuların antropometrik ve fizyolojik parametrelerini ölçülmesi ve kıyaslanmasıdır. Bu amaçla futbolcuların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, çap ve çevre ölçümleri, istirahat kalp atım sayısı, sistolik ve diastolik kan basınçları, anaerobik güçleri, 20 m sürat, pençe kuvvetleri, vital kapasitesi ve oksijen saturasyonu test edilmiştir. Bu çalışmada profesyonel ve amatör futbolculardan elde edilen verilerin kıyaslanması için tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Çalışmamızın sonuçlarına göre, profesyonel futbolcuların yaş ortalaması 23.24±2.8 yıl, vücut ağırlığı 71.28+4.3 kg, anaerobik gücü 136.25+92 kgm/sn, vital kapasiteleri 5.4911.92 İt olarak belirlenirken, amatör futbolcuların yaş ortalaması 21.97±3.0 yıl, vücut ağırlığı 72.46±4.8 kg., anaerobik gücü 127.98±10.4 kgm/sn, vital kapasiteleri 5.33±0.64 İt olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARASION OF ANTROPOMETRIC AND PHYSIOLOGICAL PARAMETERS IN PROFESSIONAL AND AMATEUR SOCCER PLAYERS Mehmet ÇEBİ, Master Thesis University of Ondokuz Mayıs, Samsun The purpose of this study is to compare the anthropometric and the physiological parameters of between the professional and amateur soccer players. Players of age, body height, body weight, diameter and circumferences, resting heart rate, systolic and diastolic blood pressure, anaerobic power, 20 m sprint, vertical jump, handgrip strength, vital capacity, oxygen saturation were tested. Statistical analyzes between the professional and amateur soccer players were evaluated with one-way analyzes of variance test. Results of this study showed the following mean values for professional soccer players; age. f!3.24±2.8 years, body weight 71.28±4.3 kg, anaerobic power 136.25+92 kg.m.sec, vital capacity 5.49±1.92 liters, while amateur soccer players had mean values of age 21.97±3.0 years, body weight 72.46±4.8 kg, anaerobic power 127.98±104 kgm.sn, vital capacity 5.33±0.64 liters.