Okul öncesi dönemde çocukların öğrenme stillerinin incelenmesi
Examination of children's learning styles in preschool period
  1. Tez No: 799362
  2. Yazar: CHİOULİA KASIKTSI CHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı; okul öncesi dönem çocuklarının öğrenme stillerinin demografik faktörlere göre farklılaşmasının incelenmesidir. Bu araştırmanın; Okul öncesi eğitim düzeyinde çocukların öğrenme stillerinin öneminin anlaşılmasına katkı sağlayacağı umulmaktadır. Araştırmanın evreni 2020-2021 öğretim yılında Edirne ili Merkez ilçedeki 5-6 yaş okul öncesi öğrenim görmekte olan çocuklardır. Araştırmanın çalışma grubunu Edirne il Merkezinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 138 okul öğrenci yaş grubu çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve 5-6 Yaş Çocuklar İçin Öğrenme Stilleri Ölçeği olmak üzere iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmanın genel amacı çerçevesinde yanıt aranan sorulara ilişkin sonuçlar şöyledir; Görsel Öğrenme Stili, İşitsel Öğrenme Stili ve Kinestetik Öğrenme Stilinin her üçü de yüksek düzeydedir. Çocukların öğrenme stilleri; çocukların okula devam edip etmeme durumlarına göre baba öğrenim durumlarına göre ve ailelerin kendilerini tanımladıgı sosyo ekonomik durumlarına göre farklılaşmaktadır. Çocukların öğrenme stilleri; çocukların yaşlarına, cinsiyetlerine ve annelerin öğrenim durumlarına göre farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the learning styles of preschool children and the differentiation of these learning styles according to demographic factors. It is hoped that, this research will contribute to the understanding of the importance of children's learning styles at pre-school education level. The scope of the research is children aged 5-6 years who are studying in pre-school education in the central district of Edirne in 2020-2021 academic year. The study group of the research consists of 138 children in pre-school institutions affiliated to the Directorate of National Education in the center of Edirne. In the study, two data collection tools were used to collect data which are personal information form and learning styles scale 5-6 year old children. The results of the questiond to be answered within the framework of the general purpose of the research are as follows: visual, auditory and kinesthetic learning styles are all at high levels. Children's learning styles differ according to weather the childreen atkend school or not, accaording to the socio-economics status of the families. Childreen's learning styles do not differ according to childreen's ages, genders and ecudation levels of mothers.