60-72 aylık çocukların öğrenme stilleri, akademik benlik saygısı ve anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between learning styles, academic self-esteem and anxiety levels of 60-72 months children
  1. Tez No: 809185
  2. Yazar: MAKBULE PINARBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİDE ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yapılan çalışma, 60-72 ay okul öncesi dönem çocuklarının öğrenme stilleri, akademik benlik saygısı ve anksiyete düzeylerinin ilişkisini incelemek; öğrenme stilinin, akademik benlik saygısının ve anksiyete düzeyinin çocuğun cinsiyeti, okula devam süresi, okul türü ve öğretmenin kıdem yılı değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Erzurum ili Yakutiye, Palandöken ve Aziziye ilçelerinde okul öncesi eğitime devam eden 60-72 aylık çocuklar oluşturmaktadır. Evrendeki kişi sayısı tespit edilerek örneklem büyüklüğü hesaplanmış ve bunun sonucunda 300 çocuk araştırmaya dâhil edilmiştir. Yapılan çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”,“5-6 Yaş Çocuklar için Öğrenme Stilleri Ölçeği”,“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”ve“Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete (Kaygı) Ölçeği Öğretmen Formu”kullanılmıştır. Öğretmenlerden sınıflarındaki her bir çocuk için ölçek formları doldurmaları istenmiştir. Araştırma sonucunda, çocukların“5-6 Yaş Çocuklar için Öğrenme Stilleri Ölçeği”Görsel Öğrenme Stili ve İşitsel Öğrenme Stili alt boyut puanları ile“Akademik Benlik Saygısı Ölçeği”toplam puanları arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (p0.05). Çocukların akademik benlik saygılarının; cinsiyet, okula devam süresi, okul türü ve öğretmenin kıdem yılı değişkenlerine göre farklılaşmadığı saptanmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the relationship between learning styles, academic selfesteem and anxiety levels of preschool children aged 60-72 months; This study was conducted to determine whether learning style, academic self-esteem and anxiety level differ according to the variables of the child's gender, school attendance time, school type, and the teacher's seniority. Relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The population of the research consists of 60-72 months old children attending pre-school education in Yakutiye, Palandöken and Aziziye districts of Erzurum. The sample size was calculated by determining the number of people in the population, and as a result, 300 children were included in the study. In the study,“Personal Information Form”,“Learning Styles Scale for 5-6 Years Old Children”,“Academic SelfEsteem Scale”and“Anxiety Scale for Preschool Children”were used. Teachers were asked to fill out scale forms for each child in their class. As a result of the research, it was determined that there was a positive and highly significant relationship between the children's“Learning Styles Scale for 5-6 Years Old Children”Visual Learning Style and Auditory Learning Style sub-dimension scores and the“Academic Self-Esteem Scale”total scores (p0.05). Children's academic self-esteem; It was determined that there was no difference according to the variables of gender, school attendance time, school type and teacher's seniority (p>0.05).