Bakırlı ve levonorgestrelli rahim içi araç uygulananolgularda işlem öncesi ve işlem sonrası 1. ve 3. aylarda uterinarter ve utero-overyan arter doppler bulgularının veklinik semptomların araştırılması
Investigation of uterine artery and utero-overian arterydoppler findings and clinical symptoms in patients with copperintrauterine device and levonorgestrel intrauterine deviceapplied, before and the 1st and 3RD months after the procedure
  1. Tez No: 799381
  2. Yazar: GÖKÇEM BÜŞRA İNANÇ KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bakırlı ve levonorgestrelli rahim içi araç (RİA) uygulanan olgularda işlem öncesi ve işlem sonrası 1. ve 3. aylarda uterin arter ve utero-overyan arter Doppler bulgularının ve klinik semptomların değerlendirilmesi ve bu semptomların uterin arter ve utero-overyan arter Doppler pulsatil indeks (PI), rezistans indeks (RI) bulgularıyla ilişkisinin araştırılması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Prospektif gözlemsel bu çalışma, bakırlı RİA uygulanan (n=49) ve levonorgestrelli rahim içi araç uygulanan (n=45) olmak üzere 94 katılımcı ile gerçekleştirildi. RİA uygulanmasının hemen öncesinde katılımcıların jinekolojik ve demografik öyküleri alındı; menstrüel siklus uzunluğu, menses gün sayısı, günlük ped sayısı sorgulandı. RİA takılmasının ardından 1. ve 3. aylarda kontrol muayenesinde menstrüel siklus uzunluğu, menses gün sayısı ve günlük ped sayısı, intermenstrüel kanama, oligomenore, amenore ve lekelenme olup olmadığı sorgulandı. Hastalardan resimli kan kaybı değerlendirme çizelgesi işlem öncesi ve sonrası 1. ve 3. aylardaki kontrol muayenelerinde doldurmaları istendi. Hastaların dismenore ve disparoni şikayetleri işlem öncesi ve sonrası 1. ve 3. aylarda yaptığımız vizüel ağrı skalasına (VAS) verdikleri cevaplar ile değerlendirildi. RİA takılmasının cinsel işlev üzerine olan etkisi ise işlem öncesi ve sonrası 1. ve 3. aylarda Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI) uygulanarak değerlendirildi. RİA uygulanmasının öncesi ve sonrası 1. ve 3. aylarda klinik semptomların sorgulanmasının ardından transvajinal ultrason (TVUSG) ile endometrial kalınlık (mm) ölçüldü, Doppler ultrason yapılarak uterin arter ve utero-overyan arter PI ve RI ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Evaluation of uterine artery and utero-ovarian artery Doppler ultrasound findings and clinical symptoms before the procedure and at the 1st and 3rd months after the procedure in cases where copper and levonorgestrel intrauterine device (IUD) was applied, and the evaluation of these symptoms with uterine artery and utero-ovarian artery Doppler ultrasound pulsatility index (PI) and resistive index (RI) findings. It was aimed to investigate whether there is a correlation. METHODS: This prospective observational study was conducted with 94 participants, who were administered copper IUD (n=49) and levonorgestrel intrauterine device (n=45). Gynecological and demographic histories of the participants were obtained just before the IUD application. Menstrual cycle length, number of menses days, number of pads used daily were questioned. At the 1st and 3rd months after the IUD insertion, the patients who came to the control examination were asked about the menstrual cycle length, the number of menstrual days and the number of daily pads. In these control examinations, intermenstrual bleeding, oligomenorrhea, amenorrhea and spotting were also questioned. The patients were asked to fill out the Pictorial Blood Assessment Chart (PBAC), which is a picture bleeding assessment card, at the control examinations before and in the 1st and 3rd months after the procedure. Dysmenorrhea and dyspareunia complaints of the patients were evaluated with their responses to the Visual Analogue Scale (VAS) performed before and after the procedure in the 1st and 3rd months. The effect of IUD insertion on sexual function was evaluated by applying the Female Sexual Function Index (FSFI) before and at the 1st and 3rd months after the procedure. After questioning the clinical symptoms before and at the 1st and 3rd months after the IUD application, endometrial thickness (mm) was measured by transvaginal ultrasound (TVUSG), PI and RI measurements of the uterine artery and utero-ovarian artery were performed by Doppler ultrasound.