Preeklamptik plasentalarda T yardımcı-22 (TH22) ve T yardımcı-17 (TH17) hücrelerinin araştırılması
Investigation of T assistant-22 (TH22) and T assistant-17 (TH17) cells in preeclamptic placentas
- Tez No: 799380
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİN TÜRKAY KORGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Preeklampsi, gebelik esnasında en sık rastlanan gebelik komplikasyonlarından biridir. Ekstravillöz Trofoblast (EVT) hücrelerinin maternal spiral arterlere invaze olması ve damarları yeniden şekillendirmesiyle birlikte embriyo gelişimi için gerekli tüm metabolitleri anneden sağlamaya devam eder. İmplantasyon esnasında ve sonrasında materno-fetal immün sistemin dengede olması EVT invazyonunun kontrol edilebilmesi için önemlidir. Yardımcı T hücreleri (Th) salgıladıkları sitokinlerle desidual mikroçevrenin proinflamatuvar olmasına neden olabilirler. Bu çalışmada immün sistemde proinflamatuvar yanıtta rol alan Th17 ve Th22 hücrelerine, özgün RORγ (RAR-ilişkili Orphan Reseptör Gamma) ve AHR (Aryl hidrokarbon reseptör) proteinlerinin ve yardımcı T hücrelerine özgün CD4 (Cluster of Differentiation 4) proteininin preeklamptik ve normal plasenta dokularındaki görevleri ve lokalizasyonları araştırılmıştır. Yöntem: Preeklamptik plasentaların morfolojik analizi için Hematoksilen-Eosin boyamaları yapılmıştır. Western Blot (WB) yöntemi ile RORγ ve AHR proteinlerinin preeklamptik ve kontrol plasentalardaki protein miktarları kantitatif olarak belirlenmiştir. İmmünfloresan (IF) yöntemi yapılarak, RORγ, AHR ve CD4 boyamalarıyla Th17 ve Th22 hücrelerinin preeklamptik ve kontrol plasentadaki ekspresyon şiddetleri ve lokalizasyonları tespit edilmiştir. Bulgular: WB deneyleri sonucunda preeklampsi grubunun kontrol grubuna göre AHR protein miktarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edilmiştir (p≤ 0.05). RORγ protein miktarında ise gruplar arasında istatistiksel olarak bir fark belirlenmemiştir (p ≥ 0.05). Term plasentasında CD4 ve AHR immünfloresan boyanma gösteren hücrelerin preeklampsi grubunda kontrol grubuna göre daha çok sayıda lokalize oldukları tespit edilmiştir. RORγ boyanma gösteren hücrelerin ekspresyonlarında bir fark tespit edilmemiştir. Sonuç: Preeklampside oluşan immün denge bozukluğunda ekspresyonlarında istatistiksel olarak bir artış tespit edilen Th22 hücreleri rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Preeclampsia is one of the most common pregnancy complications during pregnancy. As the Extravillous Trophoblast (EVT) cells invade the maternal spiral arteries and remodel the vessels, it continues to provide all the metabolites necessary for embryo development from the mother. The balance of the maternal-fetal immune system during and after implantation is important for controlling EVT invasion. Helper T cells (Th) can cause the decidual microenvironment to become proinflammatory with the cytokines they secrete. In this study, the role and localization of Th17 and Th22 cells, which are involved in the proinflammatory response in the immune system, RORγ (RAR-related Orphan Receptor Gamma) and AHR (Aryl hydrocarbon receptor) proteins, and CD4 (Cluster of Differentiation 4) protein specific to helper T cells in preeclamptic and normal placental tissues was investigated. Method: Hematoxylin-Eosin staining was performed for the morphological analysis of preeclamptic placentas. The protein amounts of RORγ and AHR proteins in preeclamptic and control placentas were quantitatively determined by Western Blot (WB) method. By using immunofluorescence (IF) method, expression intensities and localization of Th17 and Th22 cells in preeclamptic and control placenta were determined by RORγ, AHR and CD4 staining. Results: As a result of WB experiments, a statistically significant increase was found in the amount of AHR protein in the preeclampsia group compared to the control group (p≤ 0.05). There was no statistical difference between the groups in the amount of RORγ protein (p ≥ 0.05). Cells with CD4 and AHR immunofluorescence staining in the term placenta were found to be more numerous in the decidua when compared to the control group in the preeclampsia group. No difference was detected in the expression of cells showing RORγ staining. Conclusion: Th22 cells with a statistically increased expression may play a role in the immune balance disorder in preeclampsia.