Mer'î hukukla mukayeseli olarak İslâm hukukunda nafaka
Alimony in Islamic law compared to civil law
  1. Tez No: 799398
  2. Yazar: YAHYA BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ KAHVECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
İslâm hukukunda ve mer'î hukukta üzerinde önemle durulan nafaka, sadece aile ve akrabalık nafakasıyla sınırlı olmayıp mülkiyet ilişkisinden kaynaklanan canlılar ve cansız varlıklar için yapılan harcamaları da içine almaktadır. Bu nedenle çalışmanın ana mihverini, İslâm hukukundaki bütün nafaka çeşitlerinin incelenmesi ve bunların mer'î hukukla mukayesesi oluşturmaktadır. Araştırmanın genelinde nafakanın her çeşidi ele alınmış olsa da çalışmanın odağında aile-birey-nafaka ilişkisinden kaynaklanan nafaka çeşidi yer almaktadır. Çalışmada bu ilişkinin daha net bir şekilde ortaya konulabilmesi için kavramsal çerçeve bağlamında nafaka ile ilişkili mehir ve mut'a kavramı; mer'î hukuktaki tedbir, iştirak ve yoksulluk nafakası kavramları incelenmiştir. Çalışmada evlilik ve iddet nafakası, evlilik nafakasının kapsamı ve evlilik nafakasını düşüren haller; akrabalık nafakası ve mülkiyet ilişkisinden kaynaklanan hayvanların bakım ve gözetimi, cansız varlıkların tamiri, bakım ve imarı gibi hususlar da mer'î hukukla mukayese edilerek incelenmiştir. Özellikle günümüzde sıkça tartışılan süresiz nafaka meselesi de tartışılmış, konuya İslâm hukuku mihverinde çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Sonuç ve tartışma kısmında elde edilen bulgular değerlendirilerek bu hususların mer'î hukukla mukayesesi yapılmıştır. Son tahlilde zamanın ve şartların değişimiyle nafakanın kapsamının değişebileceği, mer'î hukukta nafakanın süresine yönelik kanunlaştırma çalışmalarında, İslâm hukukunun içtihatlarından yararlanılması gerektiği ve bunlara benzer başka sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Alimony, which is emphasized in Islamic law and legal law, is not limited to family and kinship alimony, but also includes expenditures made for living and non-living things arising from property relations. For this reason, the main focus of the study is the examination of all types of alimony in Islamic law and their comparison with legal law. Although all types of alimony are discussed throughout the study, the focus of the study is on the type of alimony arising from the family-individual-alimony relationship. In order to reveal this relationship more clearly in the context of the conceptual framework in the study, the concept of mahr and mut'a related to alimony; The concepts of precaution, participation and poverty alimony in the current law have been examined. In the study, marriage and iddah alimony, the scope of marriage alimony and the situations that reduce the marriage alimony; Issues such as maintenance and surveillance of animals, repair, maintenance and development of inanimate objects arising from kinship alimony and property relations have also been examined by comparing them with civil the law. In particular, the issue of indefinite alimony, which is frequently discussed today, has also been discussed, and solution proposals have been tried to be brought to the subject within the framework of Islamic law. In the conclusion and discussion part, the findings obtained were evaluated and these issues were compared with the legal law. In the final analysis, it has been reached that the scope of alimony can change with the change of time and conditions, that the jurisprudence of Islamic law should be used in the codification studies for the duration of alimony in the legal law, and other similar results.