Üniversitede çalışan öğretim elemanlarının örgütsel gurur anlayışının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the understandings of organizational pride of lecturers working at the university in terms of various variables
  1. Tez No: 799397
  2. Yazar: TUĞÇE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZİLET TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Gaziantep, Malatya ve Rize'de bulunan Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin Eğitim, Mühendislik ve Sağlık Bilimler Fakültelerindeki öğretim elemanlarının görüşlerine göre örgütsel gururlarının belirlenmesidir. Bu çalışmada nicel çalışma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın hedef evreni, Gaziantep, Malatya ve Rize illerinde Eğitim, Mühendislik ve Sağlık Bilimler Fakülteleri'nde bulunan Hasan Kalyoncu Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde çalışan 587 öğretim elemanı, örneklemini ise, evrenden örnekleme bulma formülü ile hesaplanmış olup sonrasında tabakalı örnekleme yöntemi, en son ise basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 255 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri, Örgütsel Gurur Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde değişkenlere ilişkin durumların betimlenmesinde frekans, yüzde, pearson momentler çarpım korelasyon analizi, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Levene's testi, Post-Hoc testi ve sınıflama doğruluğu (ROC) istatistikleri kullanılmıştır. Verilerin analiz sonucuna göre öğretim elemanlarının örgütsel gururu çalıştıkları üniversite ve kurum türü ile manidar bir farklılık göstermektedir. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanları İnönü Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanlarına göre üniversitelerinden daha çok gurur duymaktadır. Diğer değişkenler ile öğretim elemanlarının örgütsel gururu arasında manidar bir farklılık bulunmamıştır. Bu çalışmada öğretim elemanlarının örgütsel gurur anlayışları cinsiyet, unvan, üniversite, fakülte, kurum türü (devlet-vakıf), fakültenin bulunduğu yerleşke, yaş, aylık ücret ve görev yapılan üniversite geçirilen toplam süre değişkenlerine göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the organizational pride according to the opinions of the lecturers at the Faculties of Education, Engineering and Health Sciences of Hasan Kalyoncu University and Recep Tayyip Erdogan University located in Gaziantep, Malatya and Rize. In this study, relational screening model, one of the quantitative study methods, was used. The target universe of the study , Gaziantep, Malatya and Rize provinces, education, engineering and Health Sciences Hasan Kalyoncu University faculty, Inonu University and working at the University of Recep Tayyip Erdogan 587 instructor, is calculated with the formula for finding the universe after sampling from sampling, stratified sampling method, the most recently determined by the method of simple random sampling 255 instructor. The data of the study were collected with the Organizational Pride Scale. The portrayal of cases for the variables in the analysis of the data frequency, percentage, pearson product moment correlation analysis, independent samples t-test, one way analysis of variance (Anova), Levene's test Post-Hoc test and classification accuracy (ROC) statistics were used. According to the results of the analysis of the data, the organizational pride of the teaching staff shows a significant difference with the type of university and institution they work in. The lecturers working at Hasan Kalyoncu University show a significant difference with the type of university and institution they work at compared to the lecturers working at Inönü University and Recep Tayyip Erdoğan University. The lecturers working at Hasan Kalyoncu University are more proud of their universities than the lecturers working at Inönü University and Recep Tayyip Erdoğan University. There was no significant difference between the other variables and the organizational pride of the decisionmakers. In this study, the lecturers' understanding of organizational pride was examined according to gender, title, university, faculty, institution type (state-foundation), campus where the faculty is located, age, monthly salary and the university where the task was performed, the duration of the meeting was examined.