İslam hukuku ve mer'i hukukta câmi/mescidlerin kuruluşu, idaresi ve hususi hükümleri
Establishment, administration and special provisions of mosques/masjids in Islamic law and applicable law
- Tez No: 706192
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİRSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mescit, kavram olarak İslam dininin mabetlerini ifade etmektedir. Cami ve mescitler tarih boyunca değişim ve gelişim göstermişlerdir. Hz. Peygamber devrinden itibaren ibadet mekânı olma vasfının dışında birçok amaç için kullanılmışlardır. Cami ve mescit yapımı teşvik edilmiş ve özel hükümler uygulanmıştır. İslam hukuku açısından bir yere mescit hükümlerinin hangi şartlarda uygulandığı araştırılmış mer'i hukukla mukayesesi yapılmıştır. Aynı zamanda cami ve mescitlerin idaresi, mali durumu ve görevlileri gibi konular da incelenmiştir. Bu çalışmamızda cami ve mescitlerin kavramsal çerçevesi ayrı ayrı incelenirken, ilk bölümden itibaren aynı anlamda kullanılmıştır. İslam hukuku açısından cami ve mescitlerin durumu incelenirken İslam hukuk sistemi mezheplerinden Hanefi mezhebi temel alınmış, ilgili durumlarda diğer mezheplerin görüşlerine de yer verilmiştir. Mer'i hukuk açısından mescitler yürürlükte olan kanun, tüzük ve yönetmeliklerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Masjid, as a concept, refers to the temples of the religion of Islam. Mosques and masjids have changed and developed throughout history. Since the time of the Prophet, they have been used for many purposes other than being a place of worship. The construction of mosques and masjids was encouraged and special provisions were applied. In terms of Islamic law, the conditions under which the provisions of the mosque are applied have been researched and compared with the law in force. At the same time, subjects such as the administration, financial situation and officials of mosques and masjids were also examined. In this study, while the conceptual framework of mosques and masjids is examined separately, it has been used in the same sense from the first chapter. While examining the situation of mosques and masjids in terms of Islamic law, the Hanafi sect, one of the sects of the Islamic legal system, was taken as the basis, and the views of other sects were also included in relevant cases. In terms of positive law, masjids have been examined with the laws, statutes and regulations in force.