Genç yetişkinlerde helikopter ebeveyn görülme sıklığı ve deneyimlerinin sosyal hizmet perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of helicopter parent frequency a experiences in young adults from a social work perspective
  1. Tez No: 799399
  2. Yazar: YELDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çocuklarını yetiştirirken değişen kültürel, sosyal ve ekonomik koşullardan etkilenen aileler farklı ebeveynlik tarzları geliştirmektedir. Bunlardan biri de helikopter ebeveynlik biçimidir. Helikopter ebeveynler; çocukları adına karar alan,“aşırılık”ekseninde davranışlarla hareket eden; korumacı, müdahaleci anne ve babaları temsil etmektedir. Bu sebeple helikopter ebeveynliğin özerkliğe ket vurucu ve kısıtlayıcı bir rolü bulunmaktadır. Mevcut bilgilerden hareketle helikopter ebeveynliğin çocuklarının bağımsız bir şekilde karar alma yetilerini negatif etkilediği, çocukların ebeveynlerinin sıkı takibinden huzursuzluk duydukları ve aile dışında yer alan diğer insanlarla yakınlık kurmaktan korkabilecekleri düşünülmektedir. Bahsi geçen varsayımlar doğrultusunda yürütülen bu çalışmada, genç yetişkinlerde helikopter ebeveyn görülme sıklığı ve yaşattığı fiziksel, psikolojik ve sosyal etkilere yer verilmiştir. Çalışmanın örneklemini 18–45 yaş arasında bulunan 800 katılımcı oluşturmaktadır. Karma yöntemle yürütülen çalışmanın nicel bölümünde Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği, Özerk Benlik Yönetimi Ölçeği ve Yakınlık Korkusu Ölçeği kullanılmıştır. Nitel bölümünde ise katılımcılara araştırmacının kendisi tarafından hazırlanan görüşme soruları yöneltilmiştir. Nicel bölümün istatistiksel analizleri IBM SPSS 26 ile yapılırken nitel bölüm için betimleyici analizi metodu kullanılmıştır. Çalışma neticesinde algılanan helikopter anneye sahip toplam 575, babaya sahip toplam 339 kişiye ulaşılmıştır. Helikopter ebeveynlik tutumunun genç yetişkinler üzerindeki etkisine bakıldığında, bağımsız karar verebilme haklarını kullanamadıkları, özgürlüklerinin kısıtlandığı ve sosyal ilişkilerde yakınlık kurmaktan korktukları anlaşılmıştır. Elde edilen verilerin gösterdiği olumsuz tablo, helikopter ebeveynliğin ve etkilerinin daha fazla değerlendirilmeye ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir. Nihai olarak, helikopter ebeveynlik ve ortaya çıkardığı sonuçlarla ilgili çeşitli çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Families affected by the changing cultural, social and economic conditions while raising their children develop different parenting styles. One of them is the helicopter parenting style. Helicopter parents; it represents protective, interventionist mothers and fathers who make decisions on behalf of their children and act with behaviors on the axis of“extremism.”For this reason, helicopter parenting has an inhibitory and restrictive role on autonomy. Based on the available information, it is thought that helicopter parenting negatively affects their children's ability to make decisions independently, they feel uneasy from their parents' close monitoring, and they may afraid of intimacy with other people outside the family. In this study, which was carried out in line with the assumptions mentioned above, the prevalence of helicopter parents in young adults and their physical, psychological and social effects were included. The study sample consists of 800 participants between 18–45. Helicopter Parent Attitudes Scale, Self-Determination Scale and Fear of Intimacy Scale were used in the quant methods part of the study, which was carried out with mixed method. In the quality, interview questions prepared by the researcher herself were asked of the participants. Statistical analysis of the quantitative part was done with IBM SPSS 26, while the descriptive analysis method was used for the qualitative part. As a result of the study, a total of 575 people with helicopter mothers and a total of 339 people with fathers were reached. Considering the effect of helicopter parenting on young adults, it is understood that they cannot use their right to make independent decisions, their freedom is restricted and they are afraid of intimacy in social relations. The negative picture of the data obtained indicated that more evaluation of helicopter parenting and its effects is needed. As a result, several solutions have been proposed regarding helicopter parenting and its consequences.