David Carson'ın tasarımları bağlamında yapıbozum tipografi ilişkisi
Deconstruction typography relationship through David Carson's designs
  1. Tez No: 799415
  2. Yazar: MUHAMMET FURKAN TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teori ve uygulama birlikteliğinin doğru sonuç verebilmesi için teori altyapısının doğru kavranması gerekmektedir. Bu araştırmada Cezayir asıllı Fransız felsefeci Jacques Derrida'nın yapıbozum yönteminin daha doğru anlaşılabilmesi adına Modernizm, Postmodernizm, yapısalcılık ve postyapısalcılık kavramları makul bir ayrıntı düzeyinde irdelenmiştir. Tipografi salt olarak metin düzenlenmesi işlevinin ötesinde anlamın inşasını mümkün kılmaktadır. Bir görsel iletişim sanatı olan grafik tasarım ve bir okuma ve sorgulama yöntemi olan yapıbozumun birlikteliği tipografinin okunurluk ilkesinde açığa çıkmaktadır. Yirmi ve yirmi birinci yüzyılın önemli tasarımcılarından David Carson yapıbozumcu grafik tasarımcılar arasında kabul edilmektedir. Carson'ın tasarımları grafik tasarımın ve dolayısıyla tipografinin düşünsel süreçle buluşmasına verilebilecek örneklerdendir. Çünkü David Carson, grafik tasarım sürecini de yapıbozuma uğratmış, kendisine öğretilen ve kabul görmüş doğruları uygulamaktansa, kendi doğrularını inşa etmiş ve bu doğrultuda tasarımlar üretmiştir. Bu araştırmada, bir metnin okunabilir olmasının iletişim kurduğu anlamına gelmediğini savunan David Carson'ın 'The End of Print: The Design of David Carson' kitabında yer alan 15 tasarım, grafik tasarım ve tipografi unsurlarının yanı sıra okunabilirlik ve metin tipografi ilişkisi içinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order for the practice-theory association to yield correct results, the theory basis must be grasped first. In this research, the concepts of Modernism, Post-Modernism, constructivism, and post-constructivism are examined at a reasonable level of detail so as to perceive better the deconstructivism method of Jacques Derrida, the Algerian-born French philosopher. Typography enables the construction of meaning beyond the sole function of organizing text. The association of graphical design which is the art of visual communication, and deconstruction, which is a method of reading and questioning, come to life in the readability principle of typography. David Carson, one of the influential designers of the twentieth and twenty-first centuries, is considered among the deconstructive graphic designers. Carson's designs are the true examples of graphic design, and thus typography, meeting the intellectual process. David Carson deconstructed the graphic design process instead of applying the well-established truths taught to him, built his own truths, and produced designs in this direction. In this research, 15 designs in“The End of Print: The Design of David Carson”, the book written by David Carson who argues that the readability of a text does not mean that it communicates, have been examined in relation to readability and text typography, as well as graphic design and typography techniques.