Spor yapanlarda eritrosit osmotik frajilitesinin, eritrosit, hemoglobin ve hematokrit değerlerinin araştırılması
The Inguiry of hemoglobin and hematocrit values and erythrocyte and osmotic fragility people who deal with sports
- Tez No: 79942
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ELDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
37 VI. 02ET Çalışmamızda, spor yapan kişilerin eritrosit osmotik frajilitesindeki değişiklik araştırılmıştır. Ayrıca aynı kişilerin eritrosit, hemoglobin ve hematokrit değerleri saptanmıştır. Çalışmada, spor yapan grup, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulları giriş sınavlarına hazırlık amacı ile yapılan kursa katılan, 17-23 yaşlan arasında 22 bayan ve 36 erkek öğrenciden seçilmiştir. Bu öğrencilere en az iki ay olmak üzere haftada beş gün, günde iki saat çalışma yaptırılmıştır. Spor yapmayan grup ise, yine 17-23 yaş arası günlük aktivite dışında herhangi bir egzersiz programına katılmayan ve tesadüfi seçilen 22 bayan ve 20 erkekten oluşmaktadır. Osmotik frajilite, %o 5 NaCI çözeltisi ile %o 2,8 NaCI çözeltisi aralığında toplam 12 titrede bakılmıştır. Eritrosit, hemoglobin ve hematokrit değerleri ise STKS kan sayımı cihazında saptanmıştır. Spor yapan erkek ve bayanlarda eritrosit frajilite değerlerinin artışı, spor yapmayanlara göre anlamlı bulunmuştur (p0,05). Bu durumun bayanların fizyolojik kan kayıplanyla ilgili bir durum olduğu düşünülmüştür. Sonuçlar, spor yapanlarda eritrosit zedelenmesi ile eritrosit frajilitesinin artığını ve eritrosit kaybı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
38 VII. ABSTRACT In our research, the change in erythrocyte osmotic fragility for athletes has been studied. And also the values of erythrocyte, hemoglobin and hematocrit for the same people have been found out. The athletic group has been chosen from amongst the students between 17-23 ages who were attending a preparatory courses for the entrance examination of Physical Education and Sports Colleges. The total number was 22 female 36 male participants. These students were trained two hours a day, five days a week at least for two months. As asedentary group, 20 male 24 female were chosen randomly. These people were between the ages of 17-23. A doing no regular exercises except their daily activities. Osmotic fragility has been tested in 5 %o NaCI and 2,8 %o NaCI solution for total 12 cases. The values erythrocyte, hemoglobin and hematocrit have been estimated by using STKS blood count machine. The increase of erythrocyte fragility for male and female athletes has been found significant (p0,05). It has been thought that this case is related to menstruation period of females. The results show that erythrocyte fragility increases as a result of erythrocyte destruction and there is also erythrocyte loss.