E-spor yapanlarda postür bozukluğu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Examining postural disorders and healty lifestyle behaviors among e-sports players
- Tez No: 1006709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇAKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, e-spor yapan kişilerde postür bozuklukları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya toplam 445 gönüllü kişi katılmış olup, katılımcıların 300'ü aktif olarak e-spor yapan, 145'i ise e-spor yapmayan kişilerden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği (SYBD), Visual Analog Scale (VAS), Kas-İskelet Semptomları Formu kullanılmış ve katılımcıların eğrilik dereceleri skolyometre ile ölçülmüştür. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak gerçekleştirilmiş; independent sample t-testi ve ANOVA analizi yapılmıştır. Bulgular sonucunda, e-spor yapan kişilerin eğrilik derecelerinin e-spor yapmayanlara göre daha yüksek olduğu, ağrı düzeylerinin e-spor yapan bireylerde daha yüksek olduğu ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunduğu saptanmıştır (p<0,05). Kas-iskelet sistemi semptomları açısından değerlendirildiğinde ise e-spor yapan kişilerin toplam puanlarının daha düşük olduğu, kas-iskelet sistemi ile ilişkili sorunların daha yaygın olabileceğini, sağlıklı yaşam biçimi davranışları açısından yapılan değerlendirmede ise, e-spor yapmayan kişilerin SYBD toplam puanlarının e-spor yapan kişilere göre daha yüksek olduğu ve aralarında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak e-spor yapanlarda postüral bozukluk, kas-iskelet sistemi sorunları ve ağrı düzeylerinin daha yüksek olabileceğini, buna karşılık sağlıklı yaşam davranışlarının daha düşük düzeyde olduğunu ayrıca e-spor oyuncularına yönelik ergonomik düzenlemeler, postür eğitimi, düzenli fiziksel aktivite programları ve sağlıklı yaşam davranışlarını destekleyen müdahalelerin geliştirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Dijital çağda hızla yaygınlaşan e-spor faaliyetlerinin kişi sağlığı üzerindeki etkilerinin daha kapsamlı araştırmalarla incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between postural disorders and healthy lifestyle behaviors in individuals engaged in e-sports. A total of 445 volunteers participated in the study, of which 300 were active e-sports players and 145 were individuals who did not engage in e-sports. Data were collected using a Personal Information Form, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS), the Visual Analog Scale (VAS), and the Musculoskeletal Symptoms Questionnaire. In addition, the curvature degrees of the participants were measured using a scoliometer. Statistical analyses were performed using the IBM SPSS Statistics 26 software package, and independent samples t-test and ANOVA analyses were conducted. The results indicated that the curvature degrees of individuals engaged in e-sports were higher compared to those who did not participate in e-sports. Moreover, pain levels were found to be higher among e-sports players, and a statistically significant difference was observed between the groups (p<0,05). In terms of musculoskeletal system symptoms, the total scores of individuals engaged in e-sports were lower, suggesting that musculoskeletal-related problems may be more prevalent among e-sports players. Regarding healthy lifestyle behaviors, individuals who did not participate in e-sports had higher HLBS total scores compared to those who were engaged in e-sports, and this difference was statistically significant (p<0,05). In conclusion, individuals engaged in e-sports may experience higher levels of postural disorders, musculoskeletal problems, and pain, whereas their healthy lifestyle behaviors appear to be at lower levels. Therefore, it is considered necessary to develop ergonomic arrangements, posture training programs, regular physical activity programs, and interventions that support healthy lifestyle behaviors for e-sports players. Furthermore, it is important that the effects of rapidly expanding e-sports activities in the digital age on human health be examined through more comprehensive research.