Yaz spor okullarına katılan 8-9 yaş erkek çocuklarının fiziksel ve fizyolojik gelişimi
- Tez No: 59953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaz spor okullarının, çocukların, fiziksel ve fizyolojik gelişimlerine etkisi incelenmişti. Çalışmada, yaz spor okullarına katılan 8-9 yaş 15 erkek çocuk denek grubunu oluşturmuştur. Çalışmada steril şartlarda kan alımı, antropometrik ölçümler ve motorsal beceri testleri uygulanmıştır. Kan parametrelerinde; Eritrosit, Hemoglobin, Hematokrit, MCV, MCH, MCHC, Total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, VLDL kolesterol değerleri. Antropometrik ölçümlerde, vücut ağırlığı, boy Triceps deri kıvrım kalınlığı, Bicesp deri kıvrım kalınlığı, subscapula deri kıvrım kalınlığı, suprailiac deri kıvrım kalınlığı ölçülmüştür. Motorsal beceri testi olarak Eurofit testi uygulanmıştır. Ölçümler ve testler yaz spor okulları başlangıç ve bitim tarihlerinde, çocukların çalışmalara başlamasından önce yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, her iki grubunda vücut ağırlıklarında boylarında, denge yeteneklerinde, MCV, MCH, MCHC, hemoglobin, hematokrit değerlerinde değişme olmadığı iki grubunda fonksiyonel kuvvetlerinde, VLDL kolesterollerinde, süratlerinde, patlayıcı kuvvetlerinde, anlamlı olmayan yükselme, çabuk kuvvette devamlılıkta, bükülü kol asılma testinde anlamlı artış olduğu görülmüştür. 2 gün antreman yapan grubun esnekliklerinde fazla bir gelişme olmaz iken, 5 gün antreman yapan grubun esnekliği önemli derecede artmıştır. 2 gün antreman yapan grubun eritrosit değerleri az oranda yükselirken, 5 gün antreman yapanVI grupta ise az oranda düşüş görülmüştür. Total kolesterolün, 2 gün antreman yapan grupta değişmediği, 5 gün antreman yapan grupta ise azaldığı görülmüştür. 2 gün antreman yapanlarda HDL kolesterolün % 2 arttığı, LDL kolesterolün % 6 düştüğü, 5 gün antreman yapan grupta ise HDL kolesterolün % 10 arttığı, LDL kolesterolün % 12 azaldığı görülmüştür. 2 gün antreman yapan grubun statik kuvvetleri değişmezken, 5 gün antreman yapan grubun statik kuvveti artmıştır. Her iki denek grubu yüzde yağ oranlarında anlamlı değişme olmamıştır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY During this study, the physical and physiological developments of the Children have been investigated and observed simultaneously. During this study, a group of 15 pupils with ages of 8-9 have been choosen for this test. The study took place by taking of blood on Sterile basis, anthropometrical measurements and motorsal performance tests were applied to the a.m. group of children. As to the blood parameters; Erythrocit, Hemoglobine, Hemothocrite, MCV, MCH, MCHC, Total Cholesterol, HDL Cholesterol, LDL Cholesterol, VLDL Cholesterol values were measured. By anthropometrical measurements; the body weight, Tall, Thriceps skinfold's thickness, Biceps skinfold's thickness, subscapula- skinfold thickness, suprailiac skinfold's thickness were measured subsequently. As motorsal ability test, Eurofit tests were applied. Such measurements and tests were performed during the starting and ending dates of such summer schools and before the children have commenced to their studies. As to the results of such studies no changes were observed on the body weights, heights, balance abilities, MCV, MCH, MCH, Hemoglobine, Hemathocrite values of those two age groups of children and a certain rate of increase was observed on their functional powers, VLDL Cholesterols, speeds, sudden power reflections (burst) and a remarkable increase in their serial power continuations, during raisingVIII actions with folded arms (hanging) test was observed on those 2 tests groups. While no remarkable flexibility developments could be observed on the, who performed a 2 days training, remarkable developments have been observed on the group which has performed a 5 days training. While erythrocit values of group with 2 days training were increasing on certain rate, remarkable decreases of erythrocit observed on the group with 5 days training. While the total cholesterol, no changes was observed on the group of 2 days training and decreases on the other group with 5 days of training. % 2 percent of HDL cholesterol increase, 6% p.c. of LDL cholesterol on the group with 2 days training, 10% p.c of HDL cholesterol increases of the group with 5 days training, 12% decreases of LDL cholesterol were observed on the a.m groups of children. While no Statical powers changes could be observed on the 2 days training a certain increase was observed on the group with 5 days of training. No remarkable fat rate changes could be observed on the both test groups.