Acil serviste akut böbrek hasarlı hastalarda volüm durumunun ultrasonografik yöntemlerle değerlendirilmesi ve klinik süreçteki önemi
Evaluation of volume status by ultrasonographic methods in patients with acute kidney injury in the emergency department and its importance in the clinical process
  1. Tez No: 799440
  2. Yazar: YAĞMUR AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapılan çalışmalarda venöz hipertansiyonun ve fazla miktarda sıvı tedavisinin böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkilediği vurgulanmıştır. Bu bilgiden hareketle araştırmamızın amacı acil serviste KDIGO kriterlerine göre ABH saptanan hastaların yatak başı akciğer, portal ven, vena kava inferior ultrason ölçümlerinin, klinik volüm durumu göstergeleri ile karşılaştırmak ve tedavi yönetimine etkilerini araştırmaktır. Çalışma, tek merkezli, prospektif ve gözlemseldir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul onayı alınmıştır. 18 ve üzeri yaş grubundaki KDIGO kriterlerine göre ABH saptanıp hastaneye yatırılan hastalarda klinik ve ultrasonografik hipervolemi saptanan hastalarda verilen tedaviler (IV hidrasyon, diüretik, hemodiyaliz ve ultrafiltrasyon), mortalite, 1 ve 3. aydaki klinik sonlanımlar karşılaştırıldı. Toplam 100 hasta çalışmaya alındı.
Özet (Çeviri)
Recent studies have emphasized that venous hypertension and excessive fluid therapy negatively affect kidney functions. Based on this information, the aim of our study is to compare the bedside lung, portal vein, inferior vena cava ultrasound measurements and clinical volume status indicators of patients with AKI detected in the emergency department according to KDIGO criteria and to investigate their effects on treatment management. The study is single-center, prospective and observational. Eskişehir Osmangazi University Clinical Research Ethics Committee approval was obtained. Treatments (IV hydration, diuretic, hemodialysis, and ultrafiltration), mortality, and clinical conditions on time of disposition 1st and 3rd months were compared in patients aged 18 and over who were hospitalized with AKI according to KDIGO criteria. A total of 100 patients were included in the study.