Yeni nesil üreten tüketici eğilimleri ve marka savunuculuğu: Üniversite öğrencileri üzerine bir inceleme
New generation generating consumer trends and brand advocacy: University students review there
- Tez No: 799441
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanlar sadece ürünleri tüketmek ile kalmayıp daha yaygın bir şekilde gelişen teknoloji sayesin de internet araçlarını kullanarak ürünlerin ve markaların üzerinde başarısı ya da başarısızlığını ölçüp bu doğrultuda katkılar sağlamaktadır. Tüketicinin gelişen bireyselliğiyle zaman içerisinde ne istediğini bilen ve daha girişken bir hale dönüşüp, üreten tüketicilerin daha çok yaygınlaşmasını sağlamıştır. Üreten tüketicinin gelişmesinde gerçekleşen en etkili özelliği, koşulsuz şartsız içerik üretmesinin gelişimi olmuştur. Bu durumun bilincinde olan markalar tüketicilerin bu davranışından yararlanarak daha iyi bir iletişim, gelişim ve daha çeşitli içerik üretmek için tüketiciyi ödüllü ya da ödülsüz kaynak sağlayarak kendi bünyelerine almaktadır. Bu doğrultuda tüketicilerin üretim aşamasın da interaktif bir şekilde yaptığı çalışmalarla markaya daha çok temas halinde olmaktadır, bu sayede tüketicinin marka savunuculuk eğilimlerinde değişimler gerçekleşmektedir. Bu doğrultuda araştırmada“Yeni Nesil Üreten Tüketici Eğilimleri”ve“Marka Savunuculuğu”ölçekleri ile üniversite öğrencileri üzerindeki etkileri analiz edilerek incelenmiştir. Anket 427 katılımcıya yapılmış olup sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde üniversite öğrencilerinin üreten tüketici eğilimleri ile genel marka savunuculukları arasındaki ilişki incelendiğinde, bu ilişkinin orta düzeyde pozitif yönlü doğrusal bir ilişkinin ortaya çıktığı ve bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Belirlenen değişkenler arasındaki ilişkinin fonksiyonel şekli regresyon analizi ile incelenmiş ve genel marka savunuculuğunda meydana gelen değişimin %22,6'sının üreten tüketici eğiliminden kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
People not only consume the products, but also use internet tools, thanks to the more widely developing technology, by measuring the success or failure of products and brands and making contributions in this direction. With the developing individuality of the consumer, it has become more assertive and knows what it wants over time, and it has enabled the consumers to become more widespread. The most effective feature in the development of the producing consumer has been the development of unconditional content production. Brands that are aware of this situation, take advantage of this behavior of consumers and take the consumer into their own structure by providing resources with or without awards in order to produce better communication, development and more diverse content. In this direction, consumers are more in contact with the brand through their interactive work during the production phase, thus, changes occur in the consumer's brand advocacy tendencies. In this direction, the scales of“New Generation Producing Consumer Trends”and“Brand Advocacy”and their effects on university students were analyzed and examined. When the data obtained as a result of the survey was conducted with 427 participants, when the relationship between the producing consumer tendencies of university students and their general brand advocacy is examined, it has been determined that this relationship has a moderately positive linear relationship and this relationship is statistically significant. The functional form of the relationship between the determined variables was examined by regression analysis and it was determined that 22.6% of the change in general brand advocacy was caused by the producing consumer tendency.