Görsel sanatlar eğitiminde ortaokul öğrencilerinin sosyal adalet algıları: Görsel fenomenolojik çalışma
Secondary school students' perceptions of social justice in visual arts education: Visual phenomenological study
  1. Tez No: 799439
  2. Yazar: BELGİN GÜLBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya üzerinde sosyal adalet odaklı yaşam ve eğitim ihtiyacının önemi her geçen gün artmaktadır. Gelişmiş ülkelerin eğitim politikaları, eleştirel, kapsayıcı, ulaşılabilir ve evrensel insan hakları çerçevesinde düzenlenmiştir. Gelişmiş ülke kalkınma planlarında eğiteme ayrılan bütçenin de en yüksek bütçe olduğu bilinmektedir. Bu gereksinim doğrultusunda, sosyal adalete vurgu yapılan bir sanat eğitimi anlayışı ile bireyin eleştirel düşünme becerilerinin geliştirilmesi ve sorgulayıcı tavır edinmesi önem kazanmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın amacı, görsel sanatlar dersinde ortaokul öğrencilerinin sosyal adalet algılarının ne olduğu ve bunu yaşamlarında nasıl deneyimlediklerini, görsel sorgulamalar yoluyla nasıl geliştirilebileceklerini ve yürütebileceklerini incelemektir. Görsel fenomonoloji ile desenlenen bu araştırma, ortaokulda 2021-2022 eğitim öğretim yılı ikinci döneminin 1 Nisan-1 Haziran 2022 tarihleri arasında 8 haftalık bir sürede toplanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 6. ve 7. sınıf 12 ortaokul öğrencisi ve 4 görsel sanatlar öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, dokümanlar, foto-ses kayıtları, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın verileri içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları kapsamında“Sosyal adalet Algısı”,“Sanatsal Süreçte Sosyal Adaletin Yansıması”,“Görsel Pedagojik Süreçte Sorgulama”ve“Görüşler”olmak üzere olmak üzere dört ana temaya ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of social justice-oriented life and education in the world is increasing day by day. Educational policies of developed countries are organized within the framework of critical, inclusive, accessible and universal human rights. It is known that the budget allocated to education in the development plans of developed countries is the highest budget. In line with this need, with an understanding of art education emphasizing social justice,It is important for the individual to develop critical thinking skills and acquire an inquiring attitude.is gaining. In this context, the aim of the research is to examine what the secondary school students' perceptions of social justice are in the visual arts course and how they experience it in their lives, and how they can be developed and implemented through visual inquiries. This research, designed with visual phenomenology, was collected in an 8-week period between April 1 - June 1 2022 of the second semester of the 2021-2022 academic year in secondary school. The participants of the research are 6th and 7th grade 12 secondary school students and 4 visual arts teachers.Personal information form, documents, photo-sound recordings, semi-structured interview form were used as data collection tools in the research. The data of the research were analyzed by content analysis method. Within the scope of the findings of the research, four main themes were reached:“Perception of Social Justice”,“Reflection of Social Justice in the Artistic Process”,“Inquiry in the Visual Pedagogical Process”and“Opinions”.