Çevresel Kuznets Eğrisi ve kurumsal etkinlik ilişkisi: OECD ülkeleri incelemesi
Environmental Kuznets Curve and institutional efficiency relationship: OECD countries review
- Tez No: 799442
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BURAK ÖNEMLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çevre ve ekonomi birbiri ile daima iç içe geçmiş konular olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu anlamda sürdürülebilir bir ekonomi için çevre ve çevre kalitesi arasındaki ilişkinin sağlanması ekonomiler için elzem duruma gelmiştir. Bu çalışmada 2010-2018 yılları için 37 OECD ülkesindeki yönetişimin dört boyutu (devletin etkinliği, düzenleyicilerin kalitesi, hukukun üstünlüğü ve yolsuzluk) ile karbondioksit (CO2) emisyonları arasındaki ilişki; doğrudan yabancı yatırımlar ve yenilenebilir enerji kaynakları tüketiminin CO2 emisyonu üzerindeki etkileri ile Çevresel Kuznets Eğrisi Hipotezi çerçevesinde incelenecektir. İncelenen çalışmaların aksine OECD ülkelerinde incelenen yıllarda; CO2 emisyonu ile yönetişimin devletin etkinliği boyutu hariç diğer üç boyutu ile arasında herhangi bir ilişkiye rastlanmamıştır. Ülkelere gelen doğrudan yabancı yatırımların CO2 emisyonu arasında aynı yönlü ve CO2 emisyonunu artırıcı etkisi bulunmuş; yenilenebilir enerji tüketimi ile ise CO2 emisyonları arasında negatif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Environment and economy are always intertwined with each other. In this sense, ensuring the relationship between environment and environmental quality for a sustainable economy has become essential for economies. In this study, the relationship between the four dimensions of governance (state effectiveness, quality of regulators, rule of law and corruption) and carbon dioxide (CO2) emissions in 37 OECD countries for the years 2010-2018, the effects of foreign direct investment and renewable energy consumption on CO2 emissions, and the Environmental Kuznets Curve. It will be examined within the framework of the hypothesis. Contrary to the studies examined, in the years examined in OECD countries; No relationship was found between CO2 emissions and the other three dimensions of governance, except for the efficiency of the state. It has been found that foreign direct investments to countries have the same effect on CO2 emissions and increase CO2 emissions; A negative relationship was found between renewable energy consumption and CO2 emissions.