Mide kanseri cerrahisi geçirmiş olan hastalarda operasyon öncesi dönemde bakılan serum ca 125 değeri peritoneal yayılımın göstergesi midir?
Does preoperative ca 125 value predict peritoneal dissemination in patients who have undergone gastric cancer surgery?
  1. Tez No: 799444
  2. Yazar: MURAT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Mide Kanserinde peritoneal yayılım (PY) varlığı prognozu etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bu çalışmada mide kanseri tanısıyla opere edilen olgularda operasyon sırasında saptanan peritoneal yayılım ile operasyon öncesi dönemde bakılan serum CEA, CA 19-9 ve CA 125 değerleri arasında ilişki varlığı incelendi. Gereç ve Yöntem: Ocak 2008 ve Ocak 2014 tarihleri arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde mide kanseri tanısıyla opere edilen 182 hastanın klinik kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastalar yaş, cinsiyet, yapılan operasyon, peritoneal yayılım ve metastaz varlığı, tümör evresi (TNM sınıflamasına göre), tümörün differansiyasyon derecesi ve operasyon öncesi dönemde bakılan serum tümör belirteç değerleri; CEA (N:0-5,0 U/ml) , CA 19-9 (N:0-27 U/ml) ve CA 125 (N:0-35U/ml) göz önüne alınarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda hastaların 125'i erkek (% 68,7), 57'si kadındı (% 31,3). En genç hasta 27, en yaşlı hasta 89 olup median yaş 59 idi. Tüm hastaların 141'i (% 77,5) operable olup; 95 (% 52,2) hastaya total gastrektomi, 46 (% 25,3) hastaya subtotal gastrektomi uygulandı. 41 (% 22,5) hasta inoperabl olarak kabul edildi, inoperable hastaların 34 (% 18,7) tanesinde ise peritoneal yayılım gözlendi. Evrelere göre hasta dağılımına bakıldığı zaman; ilk tanı anında 18 hasta (% 9,9) evre 1A, 8 hasta (% 4,3 ) evre 1B, 18 hasta (% 9,9) evre 2A, 31 hasta (% 17) evre 2B, 17 hasta (% 9,3) evre 3A, 22 hasta (% 12,1 ) evre 3B, 27 hasta (%14,8) evre 3C, 41 hasta (% 22,5) evre 4 olarak değerlendirildi. Operasyon öncesi dönemde serum tümör belirteç değerlerine bakıldığında tüm hastalar içinde 35 hastada (% 19,2) CEA yüksekliği, 47 hastada (% 25,8) CA 19-9 yüksekliği, 31 hastada (% 17) CA 125 yüksekliği mevcuttu. Peritoneal yayılım tesbit edilen 34 hastanın operasyon öncesi dönemde serum tümör belirteç düzeylerine bakıldığında ise CEA değeri, 26 (%76,5) hastada normal sınırlarda, 8 (%23,5) hastada yüksek bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Peritoneal dissemination is one of the most lethal events in patients with gastric carcinoma. This study aimed to investigate the relationship between the preoperative tumor marker levels (CEA, CA 19-9, Ca 125) and peritoneal dissemination in patients who underwent gastric cancer surgery. Materials and methods: One hundred and eighty-two patients who underwent gastric cancer surgery at İzmir Tepecik Education and Research Hospital General Surgery Clinic from January 2008 to January 2014 retrospectively searched. The patients age, sex, presence of metastasis and peritoneal dissemination, tumor stage (TNM classification), the degree of tumor differansiyasyon and preoperative serum tumor marker levels were examined. Results: The mean age of the study group was 59 (27-89); 125 (68,7%) patients were male and 57 (31,3%) were female. 141 patients (77,5 %) were operable; total gastrectomy performed in 95 (52,2%) patients and subtotal gastrectomy performed in 46 (25,3%) patients. 41 patients (22,5%) were considered inoperable and 34 ( 18,7%) were diagnosed with peritoneal disseminations. According to 2010 TNM classification18 patients (9,9%) had stage 1A disease, 8 patients (4.3%) had stage 1B disease, 18 patients (9.9%) had stage 2A disease,, 31 patients (17%) had stage 2B, 17 patients (9.3%) had stage 3A, 22 patients (12.1%) had stage 3B, 27 patients (14.8%) had stage 3c, 41 patients (22.5%) had stage 4 disease. Peripheral blood samples obtained each patients before surgery. Preoperative levels of CEA, CA19-9 and CA125 were above the cut-off levels in 35 patients (19,2%) , 47 patients (25,8%) and 31 patients (17%) of all cases, respectively. Patients who were diagnosed with peritoneal dissemination; serum levels of CEA was normal range in 26 (76,5%) patients and evaluated in 8 (23.5%) patients (p > 0.05).