Sultan Raev'in Topon eserinde söz varlığı
Vocabulary in Sultan Raev's Topon work
- Tez No: 799445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Söz varlığı, bir dilde bulunan atasözleri, deyimler, kalıp sözler, ikilemeler, terimler, yabancı sözcükleri kapsayan kelime hazinesidir. Bir dilin söz varlığı incelenirken yazar ve şairlerin eserlerinin söz varlığı önemli bir kaynak teşkil etmektedir. Yaşadıkları toplumun dilini, dinini, kültürünü, toplumsal olaylarını bu eserlerde görmek mümkündür. Bu tez çalışmasında da Sultan Raev'in Topon eserinin söz varlığı tespit edilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kırgız Türkleri başlığı altında Kırgız Tarihi, Kırgız Türkçesi ve Kırgız Edebiyatı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde yazar Sultan Raev'in hayatı, edebi kişiliği, eserlerini içermektedir. Üçüncü bölümde söz varlığının içerdiği ögeler olan atasözleri, deyimler, ikilemeler, terimler, kalıp sözler ve yabancı sözcükler hakkında bilgiler verilmiştir. Son bölüm ve çalışmanın ana kısmı olan Topon eserinin söz varlığı tespit edilmiştir. Bu çalışma sayesinde yazar Sultan Raev'in Kırgız Türkçesinin hangi unsurlarını, ne kadar ve ne derece kullandığı tespit edilmiş ve Kırgız edebiyatına yapmış olduğu katkıyı ortaya çıkartmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary is the vocabulary that includes proverbs, idioms, stereotypes, reduplications, terms, foreign words in a language. While examining the vocabulary of a language, the vocabulary of the works of writers and poets is an important source.It is possible to see the language, religion, culture and social events of the society they live in in these works. In this thesis, it is aimed to determine the vocabulary of Sultan Raev's Topon. The thesis, work consists of four parts. In the first chapter, information about Kyrgyz History, Kyrgyz Turkish and Kyrgyz Literature is given under the title of Kyrgyz Turks. The second part includes the life, literary personality and works of the writer Sultan Raev. In the third chapter, information about proverbs, idioms, reduplications, terms, formulaic expressions and foreign words, which are the elements of the vocabulary, are given. Vocabulary of Topon, which is the last chapter and the main part of the study, has been determined. Thanks to this study, it was determined which elements, how much and to what extent the author Sultan Raev used the Kyrgyz Turkish and tried to reveal her contribution to the Kyrgyz literature.