Defamiliarization (Ostranenie) of Other Animals in Literary and Visual Narratives
Edebi ve Görsel Anlatılarda Öteki Hayvanların Yabancılaştırılması
- Tez No: 799463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİZ ERGİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, kibirli antroposentrizmin çağdaş edebi ve görsel mecralardaki tezahürüne odaklanmaktadır. Ailede ve toplumda erken dönem çocukluktan başlayarak insanların, insan olmayan hayvanlardan üstün olması fikri etrafında inşa edilmiş bir dizi norma doğru kültürlenmesini incelemektedir. Hakim olan normatif kültürde çoğunlukla ötekileştirilen ve nesneleştirilen insan olmayan hayvanları görünür kılmak için yabancılaştırmayı4 eleştirel bir yöntem olarak kullanmaktadır. Hayvanlara yönelik fiziksel ve epistemik şiddeti yapıbozuma uğratmak ve onları insan türü için kullanım değerleri üzerinden sınıflandırılan doğal kaynaklar olarak görmek yerine birey olarak kabul etmek ve tanımak için yabancılaştırmanın gerekli olduğunu savunmaktadır. Son olarak, insan egemenliğine karşı çıkarak, edebi ve sanatsal temsillerde hayvanlara karşı adil olmak ve toplumsal ve kültürel değişime katkıda bulunmayı amaçlayarak hayvanları görsel sanatlara dahil etmek için insan merkezli olmayan bir modalite için bir yörünge çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the manifestation of arrogant anthropocentrism in contemporary literary and visual media. It explores the enculturation of humans starting from early childhood in the family and the larger society toward a set of norms constructed around human supremacy over nonhuman animals. It utilizes defamiliarization2 as a critical method to make nonhuman animals visible who are more often otherized and objectified in the dominant normative culture. It maintains that defamiliarization is needed to deconstruct the physical and epistemic violence toward animals and recognize them as individuals rather than exploitable natural resources who are classified according to their use-value for the human species. Lastly, it draws a trajectory for a non-anthropocentric modality for incorporating animals in visual arts, aiming to contribute to societal and cultural change by challenging human sovereignty and doing justice to animals in literary and artistic representations.