Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-49 yaş üreme çağındaki kadınlarda meme kanseri risk değerlendirilmesi
Evaluation of breast cancer risk in 18-49 years of reproductive women applying to Eskisehir Osmangazi University Hospital Family Medicine polyclinic
- Tez No: 799470
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18- 49 yaş arası kadınlarda meme kanseri riskinin saptanmasıdır. Çalışmamız 22.03.2022 tarih ve 12 sayılı Etik kurul onayından sonra 10.05.2022-30.09.2022 tarihleri arasında 200 kadının katılımı ile yapılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve meme kanseri risk değerlendirme formunda bulunan sorular anket şeklinde katılımcılara yöneltilmiş ve yüz yüze görüşme metodu ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to determine the risk of breast cancer in women between the ages of 18-49 who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic. Our study was carried out with the participation of 200 women between 10.05.2022 and 30.09.2022 after the approval of the Ethics Committee dated 22.03.2022 and numbered 12. The sociodemographic characteristics of the participants and the questions in the breast cancer risk assessment form were directed to the participants in the form of a questionnaire and applied by face-to-face interview method.