Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran 65 yaş ve üstü hastalarda çoklu ilaç kullanımı ve uygunsuz ilaç kullanımı sıklığı
Multiple drug use and inappropriate drug use rate of patients 65 years and above attending to Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital Clinic of General Internal Medicine
- Tez No: 496990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyada yaşlı nüfusunun artışı, yaşlılıkta meydana gelen fizyolojik değişiklikler, kronik hastalık ve ilaç kullanım sıklığının artışı gibi faktörler poliklinik başvurularındaki yaşlı oranını artırmaktadır. Yaptığımız çalışmada, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Dahiliye Polikliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri hastalarda çoklu ve uygunsuz ilaç kullanım sıklığının, Beers 2015 ve STOPP versiyon 2 kriterlerine göre tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, etik kurul onayından sonra 65 yaş ve üzeri, kognitif bozukluğu olmayan, gönüllü hastalarda yapılmıştır. Uygunsuz ilaç kullanım sıklığını belirlemek açısından, Beers 2015 ve STOPP versiyon 2 kriterleri kullanılmıştır. Çalışmada yer alan 504 hastanın 315'i (%62.5) kadın, 189'u (%37.5) erkekti. 504 hastanın yaş ortalaması 70.32±5.47 yıl olarak saptandı. 504 hasta toplamda 2235 ilaç kullanıyordu. Kullandıkları ilaç sayısı ortalama 4.43±2.96; medyan ise 4.00 (2.00 – 6.00) idi. 6-9 arasında ilaç kullanan hasta sayısı 187 (%37.1), 10 ve üzeri ilaç kullanan hasta sayısı ise 39 (%7.8) olarak görülmüştür. Çalışmamızda, hastaların kullandıkları ilaçlar Beers 2015 Kriterleri'ne göre değerlendirildiğinde, 168 (%33.3) hastanın uygunsuz ilaç kullandığı belirlendi. Çalışmamızda, hastaların kullandıkları ilaçlar STOPP Kriterleri'ne göre değerlendirildiğinde, 173 (%34.3) hastanın uygunsuz ilaç kullandığı belirlendi. Yaşlı hastalarda uygunsuz ilaç kullanım sıklığını belirlemek ve azaltmak, ilaç yan etkilerinde, ilaç-ilaç etkileşimlerinde de azalma ile sonuçlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Elderly population ratio in the clinical entries rise up due to factors such as the increase of elderly population, physiological changes occurring in old age, increase in chronic diseases and drug use frequency in the world. In our study, it was aimed to determine the frequency of multiple and inappropriate drug use in patients 65 years old and above attending to the Clinic of General Internal Medicine of Eskişehir Osmangazi University Health Practice and Research Hospital according to Beers 2015 and STOPP version 2 criteria. The study was conducted in voluntary patients aged 65 years and over without cognitive impairment after an approval from the ethical committee was obtained. Beers 2015 and STOPP version 2 criteria were used to determine the frequency of inappropriate drug use. Of the 504 patients included in the study, 315 (62.5%) were female and 189 (37.5%) were male. The mean age of 504 patients was 70.32 ± 5.47 years. 504 patients were using 2235 drugs in total. The mean number of drugs used was 4.43 ± 2.96; the median was 4.00 (2.00 - 6.00). 187 (37.1%) patients were using 6-9 drugs and 39 (7.8%) were using 10 drugs and over. In our study, 168 (33.3%) patients were found to be using inappropriate drugs when the drugs used by the patients were evaluated according to Beers 2015 Criteria. In our study, 173 (34.3%) patients were using inappropriate drugs when their drugs were evaluated according to the STOPP Criteria. Identifying and reducing the frequency of inappropriate drug use in elderly patients will result in a decrease in drug side effects and drug-drug interactions.