Uterin leiomyom ve endometrial polip etyopatogenezinde TGF- β1'in rolü
The role of TGF-B1 in etiopatogenesis of uterine leiomyom and endometrial polyp
  1. Tez No: 799473
  2. Yazar: HAYDAR ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLER OKYAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada endometrial poliplerin ve uterin leiomiyomların patogenezinde Transforming Growth Factor Beta 1 (TGF-β1)'in rolünü değerlendirmeyi ve TGF-β1 inhibitörleri gibi immünomodülasyonun, cerrahi tedavi yerine hedefe yönelik tedavide faydalı olabileceğini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif vaka kontrol tipi bir çalışmadır. Çalışmamıza uterin leiomyom tanısı alan 30 ve endometrial polip tanısı alan 30 olgu dahil edildi. Kontrol grubu olarak normal myometrium ile normal endometrium dokusuna sahip 30 olgu dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özelliklerine ait veriler hastane veri tabanı sistemi üzerinden tarandı ve kaydedildi. İmmünohistokimyasal çalışmalar için doku kesitleri ksilol ile deparafinize, alkol ile dehidrate edildi. TGF-β1 antikorları ile 1/200 dilüsyonda 30 dakika inkübasyon süresince DAKO Autostainer Link 48 cihazı ile immünohistokimyasal boyama yapıldı. Hematoksilen ile zıt boyama uygulandı. Endometrial polip, leiomyom ve normal dokudaki TGF-β1 düzeyleri semi-kantitatif yöntem ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, we aimed to evaluate the role of Transforming Growth Factor Beta 1 (TGF-β1) in the pathogenesis of endometrial polyps and uterine leiomyomas and to show that immunomodulation such as TGF-β1 inhibitors may be beneficial in targeted therapy instead of surgical therapy. Materials and Methods: This study is a retropective case-control type study. Thirty individuals diagnosed with uterine leiomyoma and 30 individuals diagnosed with endometrial polyps were included in our study. As the control group, 30 individuals with normal myometrium and normal endometrium tissue were included. The demographic and clinical characteristics of the patients were scanned and recorded through the hospital database system. Tissue sections were deparaffinized with xylol and dehydrated with alcohol for immunohistochemical studies. Immunohistochemical staining was performed with TGF-β1 antibodies at 1/200 dilution during 30 minutes of incubation with DAKO Autostainer Link 48 device. Counterstaining with hematoxylin was applied. TGF-β1 levels in endometrial polyp, leiomyoma and normal tissue were evaluated by semi-quantitative method.