Yabancı dil (İngilizce) kaygı düzeyinin yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim açısından karşılaştırılması
Comparative analysis of foreign language (English) anxiety level in distance and face to face education environments
- Tez No: 799474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yabancı dil kaygısı uzun yıllardır üzerine araştırılan bir konudur. Ancak yapılan çalışmalar genellikle yüz yüze eğitim ortamındaki yabancı dil kaygısı üzerinedir. Uzaktan eğitimde yabancı dil kaygısı üzerine ise çok az araştırma mevcut olup, olanlar da genellikle büyük yaş grubu ile gerçekleştirilen uzaktan eğitim üzerinedir. Bu tez çalışması ile ortaokul ve lise öğrencilerinin yüz yüze eğitimde ve Covid-19 ile geçilen eşzamanlı (senkron) uzaktan eğitimdeki kaygı düzeylerini karşılaştırarak yabancı dil kaygılarının azalma ya da artma gösterip göstermediğini bulmak amaçlanmış, her iki eğitim ortamının yabancı dil kaygısı bileşenleri olan konuşma kaygısı, olumsuz değerlendirilme kaygısı, sınav kaygısı ve yabancı dile karşı olumsuz tutumlar üzerinde nasıl etkileri olduğu saptanmaya çalışılmış ve hangi eğitim ortamının yabancı dil kaygısı bakımından daha iyi bir ortam sunduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda çalışmada Konya ili Meram ilçesindeki 205 ortaokul ve lise öğrencisine ilk olarak yabancı dil sınıfı kaygı ölçeği uygulanmış, ardından nicel verilerle erişilemeyen bulgulara erişmek ve konu hakkında derinlemesine bilgi etmek amacıyla ankete katılan öğrenciler arasından rastgele seçilmiş 10 öğrenci ve 4 yabancı dil (İngilizce) öğretmenin yarı yapılandırılmış görüşme sorularına ilişkin yazılı ya da sözlü görüşleri alınmıştır. Yapılan nicel analizler sonucunda uzaktan ve yüz yüze eğitimde öğrencilerin yabancı dil kaygıları arasında fark bulunamamış olup, her iki eğitim ortamındaki yabancı dil kaygısının da pozitif yönlü bir ilişki gösterdiği saptanmıştır. Öğrenci ve öğretmen görüşlerinin değerlendirildiği nitel analizlerden ise yüz yüze eğitim ortamının yabancı dil (İngilizce) için daha iyi bir eğitim ortamı sunduğu kanaatine varılmıştır. Uzaktan eğitimin iletişim ve etkileşimden yoksun doğasının iletişim gerekliliğine sahip yabancı dil öğrenimini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Foreign language anxiety is a topic that has been studied for a long time.The conducted studies are generally focused on the foreign language anxiety in the face to face education environment. There are a few studies on the foreign language anxiety in the distance education, the available ones are generally the studies researching the university students in the distance education. This thesis study compares the foreign language anxieties of the students in the face to face education environment and the synchronous learning environment, one of the types of the distance education, which has been taken in the Covid-19 pandemic period and aims to find if any increase or decrease has happened in the foreign language anxiety of the students. Then it has been studied to find how the distance education and face to face education affects the speech anxiety, negative evaluation anxiety, test anxiety and the negative attitudes against the foreign language and it has been identified which education environment provides a better environment in terms of the foreign language anxiety. In this context, the foreign language classroom anxiety scale was applied to the secondary and high school students in Konya province, Meram county.Then 10 students involved in the questionnaire and 4 teachers were randomly chosen and their views on the semistructured interview questions were taken in a written or oral way in order to reach to the findings that were not reached with the quantitative data and obtain a detailed information about the topic. As a result of the analysis, it was not found any difference between the foreign language anxiety of the students in the face to face education environment and the distance education and the foreign language anxiety in the both education environment showed the positive relation. In the qualitative analysis in which the students' and the teachers' views were examined, it was resulted that the face to face education environment provides a better education environment for the foreign language (English). It was shown that the nature of the distance education, which is lack of communication and interaction, affected the foreign language learning requiring communication in a negative way.