Telif hakkından kaynaklanan mali yetkilerin devri sözleşmeleri
Transfer contracts of financial authorities arising from copyright
- Tez No: 799475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnsanlar ilk çağlardan beri düşüncelerinin aktarımı amaçlı farklı yollar denemişler; kimi zaman mağara duvarlarına figürler çizmişler, kimi zaman taşları yontarak onlara şekil vermişlerdir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse fikri çaba sonucu ortaya çıkan ürünler, tarihin tozlu sayfalarından itibaren insanın olduğu tüm coğrafyalarda var olmuşlardır. Oluşumları neredeyse insanlık tarihiyle birlikte başlayan bu ürünlerin korunumu günümüzde büyük bir önem kazanmıştır. Hızla gelişen teknolojiyle birlikte nispeten yeni sayılabilecek fikri mülkiyet hukuku en önemli hukuk dallarından biri haline gelmiştir. Ülkemizde fikri mülkiyet hukuku ile ilgili olarak Sınai Mülkiyet ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunları bulunmaktadır. Çalışmamızın konusu olan mali yetkilerin devri sözleşmesi Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde korunur. Eser sahibi, eserini meydana getirmesiyle birlikte kendisine birtakım mali ve manevi yetkiler bahşeden telif hakkını elde eder. Telif hakkının sözleşmelere konu edilmesiyle kastedilen esasında mali yetkilerin sözleşmelere konu edilmesidir. Çünkü manevi yetkiler kural olarak eser sahibinden ayrılmazlar ve onlardan iktisadi olarak yararlanmak mümkün değildir. Çalışmamızda FSEK ışığında eser sahibinin telif hakkından kaynaklanan mali yetkilerin devri sözleşmesini incelerken öncelikle telif hakkı kavramı üzerinde durulmuş; daha sonra eser ve eser sahibinin mali-manevi yetkilerine değinilmiştir. Bunun akabinde mali yetkinin devredilmesinin yolları incelenmiş ve nihayet devir sözleşmesi tüm yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, humans have tried different ways to convey their thoughts; sometimes they draw figures on the cave walls, sometimes they carved stones and shaped them. In other words, the products that emerged as a result of intellectual effort have existed in all geographies where human beings have been since the dusty pages of history. The protection of these products, the formation of which began almost with the history of humanity, has gained great importance today. With the rapidly developing technology, intellectual property law, which can be considered relatively new, has become one of the most important branches of law. In our country, there are Industrial Property and Intellectual and Artistic Works Laws regarding the protection of intellectual property law. The transfer contracts of financial authorities, which is the subject of our study, is protected within the framework of the Law on Intellectual and Artistic Works (LIAW). The author acquires the copyright, which grants her some financial and moral authorities, together with the creation of her work. What is meant by subjecting copyright to contracts is essentially subjecting financial authorities to contracts. Because, as a rule, moral authorities are inseparable from the author and it is not possible to benefit from them economically. In our study, in the light of LIAW, while examining the transfer contracts of financial authorities arising from the copyright of the author, firstly the concept of copyright will be emphasized; then, the financial and moral authorities of the work and the author will be mentioned. Following this, the ways of transferring the financial authorities will be examined and finally the transfer contract will be tried to be discussed in all its aspects.