Diyabetik ayak sebebiyle yapılan ampütasyonlarda prognostik belirteçler
Prognostic markers for amputations due to diabetic foot
  1. Tez No: 799476
  2. Yazar: TOLGAHAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Diyabetik ayak nedeniyle alt ekstremiteye ampütasyon uygulanmış olan hastalarda ampütasyon güdüğünde oluşan yaralar tekrarlayan ameliyatlar gerektirebilmektedir. Hastaların ameliyat sonrası dönemde yaşam kaliteleri düşmekte, mortalite oranları yükselmektedir. Ampütasyon uygulanmış diyabetik hastalardaki yara iyileşmesi sorunlarının ve erken dönem mortalitenin nedenlerini ortaya koyabilmek, prognozu etkileyen faktörleri incelemek amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Diyabetik ayak nedeniyle alt ekstremiteye ampütasyon uygulanan 39 hasta prospektif olarak takip edilmiştir. Ameliyat öncesi dönemde tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı, C reaktif protein, prokalsitonin, hemoglobulin A1c, albümin, total protein, transferrin ve ferritin değerleri, yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, sigara kullanım öyküsü, diyaliz öyküsü, revaskülarizasyon öyküsü, ameliyat süresi, ameliyatta turnike kullanılıp kullanılmadığı bilgileri kaydedilmiştir. Ameliyat öncesi dönemde hastaların bilişsel performansı standardize mini mental test (SMMT) ile; depresyon durumu Beck depresyon ölçeği (BDÖ) ile değerlendirilmiştir. Hastalar ameliyat sonrası dönemde 3 ay boyunca takip edilmiştir. Bu süre içinde ampütasyon güdüğünde enfeksiyon gelişen hastalar ile enfeksiyon gelişmeyen hastalar; ölen hastalarla sağ kalan hastalar; komplikasyon gelişen hastalarla komplikasyon gelişmeyen hastalar karşılaştırılmıştır. Bulgular: BDÖ puanı daha yüksek olan hastaların enfeksiyon gelişimi açısından daha riskli grupta yer aldıkları tespit edilmiştir. Ameliyatta turnike kullanımının enfeksiyon gelişimi için risk faktörü olduğu saptanmıştır. Ayrıca BDÖ puanı yüksekliğinin ve SMMT puanı düşüklüğünün ameliyat sonrası kısa dönem mortalite açısından risk faktörü olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Diyabetik ayak nedeniyle yapılan ampütasyonlarda turnike kullanımı, hastaların depresyon duygu durumları ve bilişsel fonksiyonları ameliyat sonrası dönemdeki morbidite ve mortaliteyi etkilemektedir. Ampütasyon planlanan hastalara ameliyat öncesi dönemden itibaren multidisipliner bir yaklaşımla nöropsikiyatrik değerlendirme yapılması faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In diabetic patients who undergo lower extremity amputation due to diabetic foot, the wounds at the amputation stump may require repeated surgeries. These patients experience a decreased quality of life and higher mortality rates postsurgery. We aimed to identify the factors that influence prognosis including wound healing and early mortality in diabetic patients who have undergone amputation. Material and method: A total of 39 patients who underwent lower extremity amputation due to diabetic foot were prospectively followed. Preoperative data including blood count, erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, procalcitonin, hemoglobin A1c, albumin, protein, transferrin, and ferritin levels, age, gender, body mass index, smoking, dialysis, revascularization, duration of surgery, and tourniquet use during surgery were recorded. Prior to the surgery, patient's cognitive performance and depression status was assessed using the Standardized Mini-Mental State Examination (SMMSE) and Beck Depression Inventory (BDI), respectively. Patients were followed for 3 months after the surgery. Patients who developed infections at the amputation stump were compared to those who did not, patients who survived versus those who died, and patients with complications versus those without complications. Results: Tourniquet use during surgery and higher BDI scores were identified as risk factors for infection. Higher BDI scores and lower SMMSE scores were risk factors for short-term postoperative mortality. Conclusions: In patients who underwent amputation due to diabetic foot, tourniquet use during amputation, preoperative depression status and cognitive function affected postoperative morbidity and mortality. A multidisciplinary neuropsychiatric evaluation preoperatively may be beneficial.