Bipolar bozukluk hastaları, birinci derece akrabaları ve sağlıklı kontrollerde serum pannexin 1, IL-6, TNF alfa, S100B ve oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum pannexin 1, IL-6, TNF alfa, S100B andoxidative stress parameters in bipolar disorderpatients, first degree relatives and healthy controls
- Tez No: 799477
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HANİFİ KOKAÇYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bipolar bozukluk; ciddi işlev kaybı ile seyreden, manik, depresif, karma ataklar ve remisyon dönemleri ile karakterize, kronik seyirli bir psikiyatrik hastalıktır. Bu çalışma ile bipolar bozukluk hastalarında serum pannexin 1, IL-6, TNF alfa, S100B ve oksidatif stres parametrelerinin düzeylerinin araştırılması, hastalığın etyopatogenezinde nöroinflamatuar süreçlerin rolünü araştırmak amacıyla bir aday biyobelirteç olan pannexin serum düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesine başvuran 18-65 yaş aralığında Bipolar Bozukluk tanısı almış toplam 80 hasta, 46 birinci dereceden bipolar bozukluk hasta yakını ve 50 sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Hastaların onamı alındıktan sonra sosyodemografik özellikleri ve klinik verileri ekte örneği sunulan forma kaydedilmiştir. Hastalara Klinik Global İzlenim Ölçeği (CGI), Hamilton Depresyon Ölçeği (HAM-D) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS) ve Kısa İşlevsellik Derecelendirme Ölçeği (KİDÖ) ölçekleri uygulanmıştır. Serum pannexin 1, IL-6, TNF alfa, S100B düzeyleri ELISA yöntemiyle, serum TAS ve TOS düzeyleri ADVİA 1800 cihazında kolorimetrik yöntemle çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Bipolar disorder; is a chronic psychiatric disease characterized by severe functional loss, manic, depressive, mixed episodes and remission periods. In this study, it is aimed to investigate the levels of serum pannexin 1, IL-6, TNF alpha, S100B and oxidative stress parameters in patients with bipolar disorder and to evaluate the serum levels of pannexin, a candidate biomarker, in order to investigate the role of neuroinflammatory processes in the etiopathogenesis of the disease. Materials and Methods: A total of 80 patients diagnosed with bipolar disorder between the ages of 18-65, who applied to Hatay Mustafa Kemal University Hospital, 46 first-degree bipolar disorder patient relatives and 50 healthy control groups were included in the study. After obtaining the consent of the patients, their sociodemographic characteristics and clinical data were recorded in the attached form. Clinical Global Impression Scale (CGI), Hamilton Depression Raiting Scale (HAMD), and Young Mania Rating Scale (YMRS) and Functioning Assessment Short Test (FAST) scales were administered to the patients. Serum pannexin 1, IL-6, TNF alpha, S100B levels were studied by ELISA method, and serum TAS and TOS levels were studied by colorimetric method in ADVIA 1800 device.