Üniversitelerin sosyal medya platformlarının grafik tasarım açısından incelenmesi
Investigation of social media platforms of universities in terms of graphic design
  1. Tez No: 799482
  2. Yazar: NURDAN YURTSEVER KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüz dünyasında teknolojinin her geçen gün yaşadığı büyük değişimle mobil cihazlar aracılığıyla anlık iletişim ve haberleşme herkes için mümkün hale gelmiştir. Geleneksel medya olarak adlandırılan televizyon, radyo ve gazete gibi medya araçları, insanların anlık haber alma beklentilerini karşılama noktasında yetersiz kalmaktadır. Telefon, tablet ve bilgisayar gibi mobil cihazların sadece iletişim ve haberleşme için değil sosyal medya adı verilen yeni medya iletişim aracıyla birlikte paylaşım için de kullanılması yaygınlaşmıştır. Bu sayede insanlar dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen bir gelişmeyi anlık olarak haber alabilecek teknolojiye ulaşmıştır. Sosyal medyanın bu kadar önem arz ettiği bir dönemde milyonlarca insana ulaşabilecek etkideki sosyal medya paylaşımlarındaki görsel tasarımların, grafik tasarımın kurallarına uygun şekilde hazırlanması, bu paylaşımları daha etkili hale getirmektedir. Sosyal medya aracılığıyla kendi hedef kitlesine ulaşmaya dönük paylaşımlar yapan kurumların da grafik tasarım ilkelerini göz önünde bulundurması büyük önem arz etmektedir. Hazırlamış olduğum bu tez çalışmasında yaptığım araştırmalar ışığında Instagram platformunda araştırma tarihi itibariyle en çok takipçi sayısına sahip olan on özel üniversitenin özellikle üniversite kayıt dönemlerinde yapmış oldukları paylaşımları; biçimsel özellikleri, grafik tasarım ilkelerine uyum ve fotoğraf kullanım stratejileri açılarından incelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde elde edilen bulgularla bahse konu kurumların hedef kitlelerine yönelik daha etkili paylaşımlar yapabilmeleri adına yön verebilmek amaçlanmıştır. Bu amaçla uyumlu olarak çalışmamız; Türkiye'de sosyal medya konusunda birçok araştırma bulunmasına rağmen akademik anlamda grafik tasarım açısından sosyal medya paylaşımlarının incelendiği sınırlı sayıda çalışma bulunması, ana sayfasında anlık olarak yüzlerce paylaşımın yapıldığı sosyal medya platformlarında, takipçilerinin ilgisini çekebileceği paylaşımlar yapabilmeleri için üniversitelerin yararlanabileceği bir kaynak olması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In today's world, instant communication and communication through mobile devices has become possible for everyone with the great change that technology is experiencing day by day. Media tools such as television, radio and newspaper, which are called traditional media, are insufficient to meet the expectations of people to receive instant news. It has become widespread to use mobile devices such as phones, tablets and computers not only for communication but also for sharing with the new media communication tool called social media. In this way, people have reached the technology that can receive instant news of a development occurring anywhere in the world. In a period when social media is so important, the preparation of visual designs in social media shares that can reach millions of people in accordance with the rules of graphic design makes these shares more effective. It is of great importance that institutions that make posts to reach their target audience through social media also consider graphic design principles. In the light of the research I have done in this thesis I have prepared, the posts of the ten private universities that have the highest number of followers on the Instagram platform as of the research date, especially during the university registration period; stylistic features, compliance with graphic design principles and photography usage strategies. With the findings obtained as a result of these examinations, it is aimed to guide the institutions in question so that they can share more effectively with their target audiences. For this purpose, we work in harmony; Although there are many studies on social media in Turkey, the limited number of studies examining social media shares in terms of academic graphic design is important in terms of being a resource that universities can benefit from so that they can share their followers on social media platforms where hundreds of posts are made instantly on the homepage.