Kırmızı ödüllü araç reklamlarının göstergebilim bağlamında incelenmesi
Analysis of red award-winning vehicle advertisements in the context of semiotics
- Tez No: 799483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde reklam, üzerinde çok konuşulan kendisinden çok şey beklenen bir iletişim biçimidir. Reklam, artık hem üretici firmalar için hem de bir anlamda tüketici için vazgeçilmez bir olgu durumuna gelmiştir. Üretici işletmeler açısından hızla artan bir rekabet baskısı, tüketici ile doğrudan iletişim kurmanın olanaksızlaşması, üretilen mal ya da hizmeti tercih etmesini sağlamak için tüketicinin ikna edilmesi gibi pek çok sorunun çözümü büyük ölçüde reklamdan beklenmektedir. Kültürel bir metin olarak reklam; metafor, karikatür, mizah ve müziği kullanır ki bunlar popüler kültürün de kullandığı ögelerdir. Çağımızda fotoğrafik görüntüler, insanları adeta bir ağ gibi sarmıştır. Bulunduğumuz her yerde bu görüntülerden biri veya birkaçı ile karşı karşıya kalırız. Gördüğümüz herhangi bir resimli tasarımın ortalama %60'ı fotoğrafik yöntemlerle çözümlenmiş görsellere ayrılarak milyonlarca kişinin tarafından izlenmektedir. Bu çalışmada fotoğraf, reklam fotoğrafçılığı ve manipülasyon kavramları detaylı bir şekilde ele alınmış; Manipülasyon teknikleri kullanılarak üretilen reklam tasarımlarının göstergebilim analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective advertising is a much talked about and expected form of communication. Advertising is now an indispensable phenomenon for both manufacturing companies and accommodation. Many solutions, such as an increasing competitive pressure according to the expectations of the producer enterprises, the impossibility of communicating directly with the manager, the persuasion of the judiciary to ensure the preference of the produced goods or services, are largely obtained from advertising. Advertising as a cultural text uses metaphors, cartoons, humor and music, which are popular elements. In our age, photographic images have surrounded people like a net. Any of you who are faced with one or more of these images wherever we are. An average of 60% of any illustrated design we see is viewed by millions of people, by devoting images that have been resolved with photographic examples. This photo-merging, advertising and management concepts are covered in detail; Semiotic analyzes of advertisement designs produced using manipulation were made.