Şeffaf plak tedavisinde kullanılan ataçmanların hassasiyetine farklı viskozitedeki kompozit materyallerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of composite materials of different viscosity on the sensitivity of attachments used in aligner treatment
- Tez No: 799506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA GÜLNUR TOPSAKAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, viskozitesi düşük (akışkan) ve vizkozitesi yüksek (restoratif) 2 farklı kompozitin şeffaf plak tedavisinde kullanılan farklı ataşman tasarımlarındaki hassasiyetini 3 boyutlu (3B) olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda fakültemiz bünyesinde bulunan fantom çene modeli ağız içi tarayıcı ile taranarak .stl (standart mozaikleme dili) formatında dosya elde edilmiştir. Elde edilen bu .stl verisi bilgisayar programına aktarılarak dişler üzerine ataşmanlar yerleştirilmiştir. Ataşman eklenen modeller ve ataşmansız modeller DLP (dijital ışık işleme) tipi baskı teknolojisine sahip 3B yazıcıdan üretilmiştir. Ataşmanlı modeller üretildikten sonra ağız içi tarayıcı ile taranıp referans olan modellerin .stl formatında dosyası elde edilmiştir. Ataşmanlı modeller üzerinde termoform plaklar yüksek ısı ve basınç altında şekillendirilerek ataşman rehber plaklar üretilmiştir. Ataşmansız modellere 2 farklı tip (vizkositesi düşük ve vizkositesi yüksek) kompozit kullanılarak rehber plaklar ile ataşmanlar uygulanmıştır. Ataşman uygulanan modeller ağız içi tarayıcı ile taranıp deney modellerinin .stl dosyaları elde edilmiştir. Bilgisayar programı aracılığı ile modellerdeki ataşmanlar ayrılmıştır. Referans ve deney modellerinde bulunan ataşmanların .stl dosyaları 3B yüzey karşılaştırma programında çakıştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda kareköklerinin ortalaması (RMS) verileri elde edilmiş ve ayrıca ataşmanların derinlik, genişlik ve yükseklik doğrusal boyutsal ölçümleri yapılmıştır. Ölçümlerin analizinde tanımlayıcı istatistik kullanılmıştır. Gruplarda normal dağılım sağlandığı için ataşman şekilleri arası karşılaştırmalarda Tek Yönlü Varyans analizi, post hoc karşılaştırmalarda ise Tukey testi kullanılmıştır. Grup karşılaştırmalarında ise Eşleştirilmiş gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Dijital 3B karşılaştırma verilerine göre akışkan kompozit ile yapılan ataşmanların RMS ortalaması (0,06±0,01), restoratif grubun RMS ortalamasından (0,07±0,02) istatistiksel anlamlı olarak daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis study is to evaluate the sensitivity of 2 different composites with low viscosity (flow) and high viscosity (restorative) in different attachment designs used in the treatment of clear aligner treatment in 3D (3D). Materials and Methods: In our study, the phantom jaw model in our faculty was scanned with an intraoral scanner and a file in .stl (standard mosaic language) format was obtained. This .stl data obtained was transferred to a computer program and attachments were placed on the teeth. Models with attachments and models without attachments are produced from a 3D printer with DLP (digital light processing) type printing technology. After the models with attachments were produced, they were scanned with an intraoral scanner and the .stl format file of the reference models was obtained. Attachment guide plates are produced by shaping thermoform plates under high temperature and pressure on models with attachments. Guide plates and attachments were applied to the models without attachments by using 2 different types (low viscosity and high viscosity) composites. Attached models were scanned with an intraoral scanner and .stl files of the experimental models were obtained. The attachments in the models are separated by means of a computer program. The .stl files of the attachments in the reference and experimental models were overlaid and compared in the 3D surface comparison program. As a result of the comparison, the mean square root (RMS) data were obtained and also the linear dimensional measurements of the depth, width and height of the attachments were made. Descriptive statistics were used in the analysis of the measurements. Since the groups were normally distributed, one-way analysis of variance was used for comparisons between attachment shapes, and Tukey test was used for post hoc comparisons. Paired groups t test was used for group comparisons. Results: According to the digital 3D comparison data, the RMS mean of the attachments made with flowable composite (0.06±0.01) was statistically significantly lower than the RMS mean of the restorative group (0.07±0.02). According to the linear measurement data, the mean of the width, height and depth measurements in the fluid group: (1.89±0.06, 2.93±0.07, 1.02±0.08) in the restorative group (1.96±0, respectively).