Tarıma aktör ağ teorisi ile bakmak: Antalya'da örtü altı tarımsal üretim
Agriculture and actor network theory: Greenhouse cultivation in Antalya
- Tez No: 799517
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu tezde, örtü altı tarımsal üretimde hem üreticilerin hem tüketicilerin hem de üretime katılan toprak, tohum, su, böcek gibi insan dışı aktörlerin birbirleriyle kurdukları ilişkilere bağlı olarak karşı karşıya kaldıkları ekolojik, ekonomik ve sosyal belirsizlikler incelenmektedir. Tarımsal üretim sürecini, bilimsel çalışmalar ve teknoloji yoluyla, insan-olmayan aktörlerin eylemleri gereği var olan belirsizlikleri ve riskleri ortadan kaldırarak ve bu insan-olamayan aktörlerin kendi doğaları gereği çizdiği verimlilik sınırını artırarak; kontrol altında almak amaçlanmaktadır. Bu amacın aksine; bu çalışmada örtü altı tarımsal üretim pratiklerindeki dönüşümlerin, belirsizliklerin derinleşmesi ve genişlemesine sebep olduğu görülmektedir. Tezin temel sonucu, örtü altı tarımsal üretim sürecinin kendi varoluş koşullarını tahrip ettiğidir. Bu varoluş koşulları yalnızca fiziksel çevre şartlarını içermez. Tarımsal üretim ağında; tohum, zirai ilaç, toprak, virüs gibi aktörlerin yanı sıra üretim bilgisi, dayanışma, emek, tarım politikaları, tüketici talepleri, toptancı halleri, ziraat mühendisleri gibi pek çok aktörün de yer aldığı ve ağı şekillendirdiği kabul edilir. Çalışma, Antalya'nın Aksu ilçesinde örtü altı tarımsal üretim ağına dahil olan kişilerle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler ve katılımcısı olduğum üretim sürecine dair aktif gözlemlerimin yer aldığı saha araştırmasına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the ecological, economic, and social uncertainties emerging as a result of relations between agricultural producers, consumers, and non-human actors participating in the production process such as soil, seed, water, and insect in greenhouse farming in Antalya. The scientific researches and technologies aim at controlling the production process in greenhouses by suppressing uncertainties and risk which exist due to the actions of non-human actors and increasing the limitations of productivity based on the nature of non-human actors. On the contrary, this study shows that the transformations in greenhouse farming cause the deepening of uncertainties and the dispersal of risks. The major conclusion of the thesis is that greenhouse farming and its practices destroy its own existential conditions. These existential conditions not only include the physical environment. Actors such as knowledge, solidarity, labor, agricultural policies, consumer demands, wholesale food markets and agricultural engineers as well as seeds, agrochemicals, soil and viruses take part in the agricultural production network and shape the network. This study is based on in-depth interviews with people forming the agricultural production network, field research, and active participation.