18-35 yaş arası erkek boks, kick boks ve muay thai sporcularında el-el bileği yaralanmaları ve ağrı düzeyinin fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of hand and wrist injuries and the degree of pain on functionality in male boxing, kick boxing and muay thai athletes aged 18-35
- Tez No: 799516
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tezin amacı; sporla ilişkili el-el bileği yaralanma tiplerini tanımlamak ve 18-35 yaş arası erkek Boks, Kick Boks, Muay Thai sporcularında görülen el-el bileği ağrılarının fonksiyonellik üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmanın tipi gözlemsel kesitseldir. Çalışmaya İstanbul sınırları içerisinde dövüş sanatları eğitimi veren 14 farklı boks, kick boks ve muay thai spor kulübü ile bu kulüplere kayıtlı 47 gönüllü sporcu dahil edilmiştir. Katılımcılara genel ve spora yönelik bilgileri için sosyo-demografik form, üst ekstremite yaralanmalarında fonksiyonellik ve semptom (fonksiyonel özürü) değerlendirmek için Türkçe Kol, Omuz ve El Yaralanmaları Anketi (DASH-T), ağrı şiddetini değerlendirmek için vizüel analog skale (VAS), basınç ağrı eşiğini ve ağrı toleransını değerlendirmek için algometre, el beceri ve fonksiyonelliğini değerlendirmek için ise Moberg Toplama Testi (Moberg Pick-Up Test) uygulanmıştır. İstatiksel analizler SPSS 28.0 for Macbook programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define sports-related hand-wrist injury types and to investigate the effect of hand-wrist pain on functionality in male Boxing, Kick Boxing and Muay Thai athletes aged 18-35. The type of study is observational cross-sectional. 14 different boxing, kickboxing and muay thai sports clubs providing martial arts training within the borders of Istanbul and 47 volunteer athletes registered to these clubs were included in the study. A socio-demographic form for the participants for general and sports information; Turkish Arm, Shoulder and Hand Injuries Questionnaire (DASH-T) to assess functionality and symptom (functional disability) in upper extremity injuries; visual analog scale (VAS) for assessing pain severity; algometer to assess pressure pain threshold and pain tolerance; Moberg Pick-Up Test was applied to evaluate hand dexterity and functionality. Statistical analyzes were made using SPSS 28.0 for Macbook program.