İskemi-perfüzyon uygulanmış izole sıçan kalplerinde morfin, fentanil, ketamin, etomidat, tiyopental, midazolam ve propofolün direkt etkileri
The Direct effects of morphine, fentanyl, ketamine, etomidate, thiopental, midazolam and propofol on ischemia-perfusion applied rat hearts
- Tez No: 79952
- Danışmanlar: PROF. DR. ESAT EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Eczacılık ve Farmakoloji, Anesthesiology and Reanimation, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Özet intravenöz anestezik ilaçların neden olduğu in vivo kardiyovasküler depresyonun altında yatan mekanizmalar halen çok iyi anlaşılamamıştır ve muhtemelen ardyük ve önyükdaki azalma ve direkt miyokardiyal depresan etkileri içermektedir. Her ne kadar intravenöz anesteziklerin indüklediği negatif inotropik etkiler çeşitlilik arzetse de, bu ajanların in vivo ve in vitro direkt negatif inotropik etki gösterdiği gittikçe artan kanıtlarla desteklenmektedir. Bu ajanların dolaşım üzerindeki depresan etkisinden sorumlu mekanizmaların halen tartışmalı olmasının yanı sıra normal ve iskemik miyokardiyal dokuda farklı olup olmadığı da büyük önem arz eden bir diğer noktadır. Bu çalışmada, Langendorff düzeneğinde iskemi uygulanmış sıçan kalplerinde klinikte çok sık kullanılan intravenöz anesteziklerden tiyopental, midazolam, propofol, ketamin, etomidat, morfin ve fentanilin doz - bağımlı etkileri araştırılmıştır. Tüm kalplerde, kalp hızı, sol ventrikül maksimum basıncı, sol ventrikül maksimum basıncına ulaşma süresi, +dp/dtmaks, -dp/dWs, basınç-hız çarpanı parametreleri değerlendirilmiştir. Bulgularımız intravenöz anestezik ilaçların, iskemi uygulanmış kalplere klinikle uyumlu konsantrasyonlarda belirgin kardiyodepresyon yapmadıklarını göstermektedir. En fazla kardiyodepresyon yapma potansiyeline sahip ajan propofol çıkmış olsa da bunun için çok yüksek konsantrasyonlara çıkmak gerekmiştir. Propofolün en yüksek konsantrasyonu (3x1 0“4 ML”1), pik sistolik basıncı, +dp/dtmaks'>.
Özet (Çeviri)
Summary The mechanisms underlying in vivo cardiovascular depression by intravenous anesthetics are not well understood but probably include a reduction in after load, preload and direct myocardial depression. Although the mechanisms of intravenous anesthetic-induced negative inotropic effects appear to be diverse, increasing evidence suggests that these agents exert direct negative inotropic actions in vivo and in vitro. The mechanisms responsible for the circulatory depressant effects of these agents are controversial and also it is important to clarify whether these effects are different in normal and ischemic myocardial tissue. In the present study, the dose-dependent effects of intravenos anesthetic agents; morphine, fentanyl, ketamine, etomidate, thiopentone, midazolam and propofol which are frequently used in clinical practice, were assesed in isolated perfused rat hearts exposured to ischemia, using Langendorff apparatus. Heart rate, left ventricular maximum pressure, time for arriving maximum pressure, +dp/dtmaks -dp/dtmaks pressure-rate product parameters were evaluated. Our results indicate that these intravenous anesthetic agents do not exert significant cardiodepressive effects at clinically relevant concentrations. The most potential cardiodepressive agent was found as propofol but it was significant only at supraclinical concentration.