Sıçanda 3-nitropropiyonik asitin hemodinamik etkilerinin ve miyokardiyal koruyucu etkisinin ncelenmesi
Hemodynamic and myocardial protective effects of 3-nitropionic acid in isolated rat hearts
  1. Tez No: 158235
  2. Yazar: SARPAY DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İCLAL ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
72 VI. ÖZET Bu çalışmanın amacı, izole sıçan kalbinde 3-nitropropiyonik asitin uzun süreli iskemi aritmilerine karşı koruyucu etkisinin olup olmadığının incelenmesidir. İzole edilen kalpler oksijenlendirilmiş Krebs-Henseleit tamponu (37 °C, pH = 7,4) ile perfüze edilmiş ve perfuzyon 75 mmHg sabit basınçta sürdürülmüştür. İskemi indüksiyonu için global iskemi metodu kullanılmıştır. Kontrol grubunda (grup 1) kalpler 40 dk. perfüze edildikten sonra, 30 dk. global iskemi ve 30 dk. reperfüzyon protokolü uygulanmıştır. Ön koşullama (grup 2) için 10 dL'lık dengelenmeden sonra kısa süreli (5'er dk.'lık) 3 global iskemi-reperfuzyon periyodunu takiben kontrol grubundaki iskemi-reperfuzyon protokolü tekrarlanmıştır. 3., 4. ve 5. deney gruplarında ise sırasıyla deneyden 60, 120 ve 180 dk önce 3-NP (20 mg/kg, i.p.) uygulandıktan sonra izole edilen kalplerde kontrol grubundaki iskemi-reperfuzyon protokolü uygulanmıştır. Deney boyunca perfuzyon basıncı, kalp hızı ve EKG sürekli olarak kaydedilmiştir. Elde edilen veriler aritmi başlama zamanı, ventriküler taşikardi ve ventriküler fibrilasyon insidansı açısından değerlendirilmiştir. Ön koşullama ve 3-NP uygulanmış gruplarda aritmi başlama zamanı kontrole göre gecikmiş olmasına rağmen sadece 180 dk. önce 3-NP uygulanan gruptaki gecikme istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.73 Ön koşullanmış grupta uzun süreli iskemi sırasındaki kalp hızı kontrole göre anlamlı olarak azalmıştır. 3-NP uygulanan gruplarda ise hem kontrole, hem de ön koşullama grubuna göre kalp hızının anlamlı olarak azaldığı gözlenmiştir. Ventriküler taşikardi (VT) insidansı açısından önkoşullama ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmazken 3-NP uygulanan gruplarda VT insidansı hem kontrole, hem de önkoşullama grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır. Ventriküler fibrilasyon (VF) insidansının ise önkoşullama ve 3-NP uygulanan gruplarda kontrole göre anlamlı olarak azaldığı bulunmuştur. Sonuç olarak; 3-NP uygulaması ile oluşturulan önkoşullama, aritmi başlama zamanını geciktirmiş ve aritmi şiddetini azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
74 VII. SUMMARY The aim of the present study is to investigate if 3-NP has a protective effect against arrhythmias resulted from long term ischemia, in isolated rat heart. Isolated hearts were Langendorff perfused with oxygenated Krebs-Henseleit buffer and perfusion was maintained at a constant pressure of 75 mmHg. Global ischemia method has been used for inducing ischemia,. In control group, hearts were perfused for 40 min then subjected to 30 min ischemia followed by 30 min reperfusion. For inducing preconditioning (group 2), after 10 min resting period, hearts were submitted to three 5 min. periods without perfusion followed by 30 min ischemia and 30 min reperfusion periods. In the groups 3, 4 and 5; 60, 120 and 180 min before the experiments, 3-NP was administered (20 mg/kg, i.p.) and then same experimental protocol was applied as in that in the control group. Perfusion pressure, heart rate and ECG were recorded continuously throughout the experiment. Obtained data were evaluated as the onset time of arrhythmias, ventricular tachycardia and ventricular fibrillation. Although in the ischemic preconditioning and 3-NP groups the onset time of arrhythmias delayed as compared to those of control group, statistical significancy was obtained only in that of the group which 3-NP administered 180 min before the experiments.75 In the preconditioned group, heart rate decreased significantly compared to the control group. In the 3-NP treated groups, heart rate decreased when compared to either control or preconditioned groups. Although there was no statistically significant differency between control and preconditioned group in regard of the incidence of VT, in the 3-NP treated groups, VT was significantly smaller than those of both control and preconditioned group. The incidence of VT reduced significantly when compared to control in both preconditioned and 3-NP treated groups In conclusion, preconditioning induced by 3-NP treatment, delayed the onset time and reduced the intensity of the arrhythmias.