Alternatif enerji kaynaklarının, Türkiye'nin dış politikası ve milli güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of alternative energy sources in terms of Turkish foreign policy and national security
- Tez No: 799526
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAZAR VURAL JANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve İstihbarat İncelemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Enerji insan hayatının önemli unsurlarından olduğu kadar uluslararası ilişkiler disiplini için de önemli bir unsurdur. Geçmişten günümüze enerji mücadeleleri ülkelerin arasında yer bulmuştur. Çalışmanın başlangıcında yakın tarihte enerji anlamında yaşanan kırılma noktalarına yer verilmiştir. Sanayi Devrimi ile yoğunlaşan makineleşme sürecine değinilmiş ve kömürün bu dönemde başlıca enerji kaynağı, buharlı makinelerin de başlıca makineleşme aracı olduğuna vurgu yapılmıştır. Kömürün yerini petrole bırakması süreci ve petrol bağlamında enerjinin uluslararası ilişkilerdeki önemi ve krizlerine değinilmiştir. Enerjinin bu denli önemli olması, enerjinin incelenmesi gerekliliğini beraberinde getirdiği düşünülmektedir. Bu bağlamda enerjinin tanımı ile beraber alternatif enerji kaynakları olan yenilenebilir enerji kaynaklarına ve nükleer enerjiye değinilmiştir. Türkiye'nin enerji konusunda şu anki durumunun yanı sıra bahse konu alternatif enerji kaynakları bakımından durumu incelenmiştir. Enerji, uluslararası ilişkilerin unsuru olan dış politika ve milli güvenliğe etkisi bakımından incelenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında Türkiye'nin yoğun enerji kaynağı ticaretinde bulunduğu Irak, İran ve Rusya ile olan ilişkilerine kısaca değinilmiştir. Türkiye'nin enerji politikasının ve dış politikası için gerekli görülen alternatif enerji yöntemlerine dikkat çekilmiştir. Sonuç bölümünde çalışma boyunca incelenen enerjinin yakın tarihsel süreci, alternatif enerji kaynakları, dış politika ve milli güvenlik aracı olarak enerji anlamında düşünceler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is an important element for the discipline of international relations as well as one of the important elements of human life. From past to present, energy struggles have taken place between countries. At the beginning of the study, the breaking points experienced in terms of energy in the recent past are included. The mechanization process, which intensified with the industrial revolution, was mentioned and it was emphasized that coal was the main energy source and steam engines were the main mechanization tool in this period. The process of replacing coal with oil and the importance and crises of energy in international relations in the context of oil are mentioned. The fact that energy is so important is thought to bring about the necessity of examining energy. In this context, together with the definition of energy, alternative energy sources such as renewable energy sources and nuclear energy are mentioned. In addition to the current situation of Turkey in terms of energy, its situation in terms of alternative energy sources has been examined. Energy has been tried to be examined in terms of its effect on foreign policy and national security, which is an element of international relations. In addition, Turkey's relations with Iraq, Iran and Russia, which are heavily involved in energy resource trade, are briefly mentioned. Attention has been drawn to alternative energy methods that are deemed necessary for Turkey's energy policy and foreign policy. In the conclusion part, the recent historical process of energy, alternative energy sources, foreign policy and thoughts in terms of energy as a national security tool are stated.