Çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın rolü
The role of resilience in the relationship between childhood traumas and obsessive-compulsive symptoms
  1. Tez No: 799534
  2. Yazar: ÖZGE BAKKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın düzenleyici rolünü incelemektedir. Çalışma, yaşları 20-65 arasında değişen 610 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularında, çocukluk çağı travmalarının psikolojik sağlamlık ile negatif yönde ve obsesif kompulsif belirtiler ile pozitif yönde ilişkili ve psikolojik sağlamlığın obsesif kompulsif belirtiler ile negatif yönde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Çocukluk çağı travmalarının psikolojik sağlamlık ile obsesif kompulsif belirtiler üzerinde, psikolojik sağlamlığın da obsesif kompulsif belirtiler üzerinde yordayıcılığı saptanmıştır. Duygusal istismar ve cinsel istismarın obsesif kompulsif belirtileri yordadığı tespit edilmiştir. Demografik özelliklere ait farklılıklar incelendiğinde çocukluk çağı travmaları ve obsesif kompulsif belirtiler toplam puanlarının cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaştığı ve obsesif kompulsif belirtiler toplam puanlarının yaşa göre anlamlı olarak farklılaştığı saptanmıştır. Çocukluk çağı travmaları ile obsesif kompulsif belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik sağlamlığın düzenleyici rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between psychological resilience in the relationship between childhood traumas and obsessive compulsiveness. The study was conducted with 610 studies aged 20-65 years. During the research process, resilience and negative aspects of childhood traumas, obsessive-compulsive target and positive goal oriented, and obsessive-compulsive negative aspects of resilience were targeted. It can predict the psychological resilience of childhood traumas and obsessive- compulsive structures, and psychological resilience on obsessive compulsives. Impactful abuse and sexual abuse were found to predict obsessive-compulsive symptoms. Demographically expanding growth, childhood traumas and obsessive-compulsive end scores differed in terms of expression according to gender, and total scores in obsessive-compulsive patients differed in terms of eyes. In the relationship between childhood traumas and obsessive compulsives, psychological resilience is limited according to the gender with which it is related.