Hakkari'de kadınların siyasal katılımı
Political participation of women in Hakkari
- Tez No: 799583
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL EMRE DENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Demokrasinin en önemli unsuru siyasal katılımdır. Siyasal katılım, vatandaşların devletin karar verme mekanizmalarında söz sahibi olması ve bu karar mekanizmalarını etkilemesidir. Bu çalışma ile Hakkarili kadın seçmenlerin siyasal katılımları incelenmiştir. Çalışmanın amacı Hakkarili kadın seçmenlerin siyasal karar ve siyasal tercih sürecinde hangi faktörlerden etkilendiklerini tespit etmektir. Bu doğrultuda Hakkarili kadınlar ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anket çalışması sonucunda Hakkarili kadınların siyasal karar alma sürecinde aile faktöründen, karar verme sürecinde ise partinin seçim zamanı dışında da aday ile olan ilişkisinden etkilendikleri sonucuna varılmıştır. Kadınların oy vermelerindeki en önemli faktör ise ideoloji olmuştur. Hakkari'de kadınlar, siyasal katılımı en çok seçimlerle gerçekleştirmekte ve seçimlere genel olarak yüksek oranda katılım sağlamaktadır. Ayrıca seçim zamanı olmasa bile kadınların çoğunluğunun hangi partiye oy verecekleri önceden bellidir.
Özet (Çeviri)
The most important element of democracy is political participation. Political participation is the citizens' having a voice in the decision-making mechanisms of the state and influencing these decision-making mechanisms. In this study, the political participation of women voters from Hakkari was examined. The aim of this study is to determine which factors are affected by women voters in Hakkari in the process of political decision and political choice. In this direction, a survey was conducted with women from Hakkari. As a result of the survey, it was concluded that the women from Hakkari Were affected by the family factor in the political decision-making process, and the party's relationship with the candidate in the decision-making process, even outside the election time. The most important factor in women's voting is ideology. In Hakkari, women mostly participate in the elections and generally participate in the elections at a high rate. In addition, even if there is no election time, it is predetermined which party the majority of women will vote for.