1935 Milletvekili Seçimi ve İzmir basını
1935 parliament election and press in İzmir
  1. Tez No: 116979
  2. Yazar: FATİH EMEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN KIRKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Türk kadınının siyasal hakları, 3 Nisan 1930 da belediye seçimlerine katılma hakkının verilmesi ile başlamış ve bu hak ilk olarak 1933 belediye seçimlerinde kullanılmıştır. Kadınlara millet vekili seçme ve seçilme hakkı ise 5 Aralık 1934 de verilmiş olup 1935 yılında yapılan genel seçimlerde kullanılmıştır. Tüm yurtta olduğu gibi İzmir'de de seçim hazırlıklarına 1 Ocak 1935 de başlanmış ve ilk olarak seçim heyetleri oluşturularak, İzmir otuzdört seçim bölgesine ayrılmıştır. 1935 yılında uygulamada olan iki dereceli seçim sistemi uyarınca önce tüm seçmenler tarafından milletvekili seçecek ikinci seçmenlerin seçimi yapılmış, Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir'de de 12 Ocak 1935 de başlayan ikinci seçmenlerin seçimi işi yoğun bir katılımla belirlenen zamandan önce, 20 Ocak 1935 günü sona ermiştir. Açıklanan sonuçlara göre İzmir'de seçime katılım %85,5 gibi yüksek bir oranda olmuş ve seçmen kadınların, erkeklere göre katılımlarının daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi tarafından aday gösterilen ikinci seçmenler seçilerek,basında bunun inkılap partisine olan güvenin göstergesi olduğu değerlendirilmiştir. 31 Ocak 1935 tarihine kadar devam eden milletvekili aday başvurulan sonrası 8 Şubat 1935 günü milletvekili seçimleri İzmir'de de büyük bir coşku ile bayram havası içinde yapılmış, saat 15.00 da Halk Evinde toplanan, aralarında kadınlarında bulunduğu ikinci seçmenler oylarını kullanmışlardır. Seçim sonucunda Türkiye genelinde olduğu gibi İzmir'de de Cumhuriyet Halk Partisi adayları kazanmışlardır. İzmir milletvekilleri arasında, Benal Nevzat ve İzmir'li olup Balıkesir'den saylav seçilen Sabiha Gökçül gibi bayanların yanı sıra müstakil milletvekili olarak Halil Menteşe yer almışlardır. Yeni Asır, Halkın Sesi, Anadolu gibi başlıca gazetelerden oluşan İzmir Basını ve İzmir halkı 1935 seçimlerinin başından sonuna kadar Mustafa Kemal Atatürk ve başkanı olduğu Cumhuriyet Halk Partisinin yanında yer olarak desteklemiş, böylece devrim kadrosuna ve partisine güvenlerini göstermişlerdir. II
Özet (Çeviri)
1.935 PARLIAMENT ELECTION AND PRESS IN IZMIR ABSTRACT The Turkish women's political rights were started on 3 April, 1930 when they were given the right of participation, to the municipality elections and this was used, in 1933' s municipality election to the women first, too. The right of being choozen and choosing was given on 5 November, 1934 and used in general elections İn 1935. The preparation of election in İzmir was started on 1 January, 1935 as all around the country and İzmir was divided up four election regions by making up election committees first. In accordance with the two level: election system which was applied in 1935, the second electors were choosen and as all around Turkey, choosing second electors in Izmir was started on. 12. January, 1935 and was over before the determined time on 20 January, 1935. According to the results; the participation for the elections was %85.5"in İzmir and women electors were much more then men electors. By chossing second electors, who were propesed by the Republic of Public Party, it was evalvated as the sign of confidence to the revolution party. After keeping on the application of the candidates until 31 January 1935, the election of member of parliaments was done on 8 February 1935'in İzmir with great enthusiasim and. then at 15.00, the second electors who were women in the majority voted at the Public House. As the result of election all around the country, the candidates of the Republic of Public Party were choozen in İzmir. Among the members of parliaments İn İzmir, Benal Nevzat, Sabiha Gökçül who was choosen from Balıkesir and Halil Menteşe took part in. From the beginning to end, The Press ( for example Yeni Asır, Halkın. Sesi, Anadolu) and the Public of İzmir supported Mustafa Kemal Atatürk and Republic of Public Party, he was headed, so they pointed out their confidence to the party and its staff III