Şirket içi tahkimde kendine özgü paralel yargılanma problemi ve olası çözümleri
Sui generis parallel proceedings problem in intracorporate arbitration and possible solutions
  1. Tez No: 799592
  2. Yazar: ALİ GÖKTUĞ İPEK
  3. Danışmanlar: DR. DáNİEL DóZSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit Leiden
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Şirket içi tahkim bünyesinde barındırdığı avantajlardan dolayı şirket uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmak için başvurulabilecek yöntemlerden birisidir. Bu avantajlardan şirketler için en önemli olanlarından birisi tahkim prosedürünün gizliliğidir. Gizliliğin yanında, şirketler tahkimin prosedürünün sunduğu görece rahat ortamda kendi hakemlerini seçerek tahkim prosedürünü yürütebilirler. Her ne kadar tahkimin kendi içinde avantajları olsa da bu prosedürün eksikleri de bulunmaktadır. Tahkim prosedürünün önemli eksiklerinden bir tanesi de paralel yargılama problemidir. Şirket içi uyuşmazlıkların tahkiminde şirket yönetimini ilgilendiren hukuki kaynakların çeşitliliği bu problem birden fazla boyuta taşımaktadır; bu araştırmanın amacı doğrultusunda bu kaynaklardan pay sahipleri sözleşmesi ve şirket esas sözleşmesi incelenmiştir. Pay sahipleri sözleşmesi şirket ortaklarına şirketin yönetimine dair hususları sözleşme yapma özgürlüğü altında düzenleme imkanı vermektedir. Bu imkan ticari hayatın anlık ihtiyaçlarını hızlı biçimde karşılayabilmek açısından önem arz emektedir. Diğer yandan şirket esas sözleşmesi ise, şirketin bağlı bulunduğu devletin şirketler hukuku hükümleri altında düzenlenen resmi belgelerdir. Pay sahipleri sözleşmesinin tahkime elverişliliği tarafları ve yapısı nedeniyle çok fazla tartışma konusu olmamıştır. Bununla birlikte, şirket esas sözleşmesinin hükümlerinden kaynaklanan şirket içi uyuşmazlıkların tahkime elverişliliği şirket esas sözleşmesinin resmi yapısı nedeniyle zaman zaman tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmalar modern tahkim anlayışıyla son bulmuş ve şirket içi uyuşmazlıkların tahkime elverişliliği genel anlamda kabul edilmiştir. Şirket esas sözleşmesi ve pay sahipleri sözleşmesinin düzenlediği alanların çakışma ihtimalinden dolayı şirket içi tahkim prosedüründe parallel yargılama probleminin dogma riski bulunmaktadır. Pay sahipleri sözleşmesinden kaynaklanan bir uyuşmazlık çıktığında, sözleşmeye aykırı davranan pay sahibine karşı tahkim yargılaması 7 başlatılabilir; diğer yandan ise sözleşmeye uymayan taraf da şirket esas sözleşmesine dayanarak şirkete karşı tahkim süreci başlatabilir veya dava açabilir. Söz konusu iki yargılamada taraf sıfatları birbirinden farklılık göstereceğinden şirket içi uyuşmazlığın kendine özgü paralel yargılama sorunu ortaya çıkacaktır. Bu sorun ise“anti-suit injunction”denilen başka bir forumda dava açma yasağı yahut davanın görülmesinin ileri bırakılması yolu ile çözülebilir.
Özet (Çeviri)
Intra-corporate arbitration is a convenient way to settle disputes within a company for number of reasons. Confidentiality is the far most attractive feature for companies to arbitrate their intra-corporate disputes. Other than confidentiality of the arbitration proceedings, it is more desirable for company to act in a more relaxed sphere with a possibility to choose the arbitrators as their jurist. Even though opting for arbitration is a good choice to solve intra-corporate disputes, arbitration has its own shortcoming in nature as well as its benefits. Parallel proceedings are one of the most crucial problems that arbitral proceedings face off. This problem has a different dimension in terms of intra-corporate arbitration since there are number of different legal documents regulating the management of the company; for the means of this paper shareholders' agreement and articles of association are observed from this perspective. 4 Shareholders' agreement is a legal document that enables shareholders to regulate company's management matters under the freedom of contract principles. This opportunity is important to align with the needs of business world promptly. On the other hand, articles of association is a formal legal document which has formal requirements to amend by general assembly under the company law of the given jurisdiction. Shareholders' agreements are mostly not a subject for arbitrability discussions since they are signed between shareholders or shareholders and company. However, there have been some discussions on the arbitrability of intra-corporate disputes initially stemmed from arbitrability of the disputes arisen from articles of association. These discussions are mostly ended in modern arbitration world and arbitrability of intra-corporate disputes are accepted generally. Since articles of association and shareholders' agreement may regulate the same subject matter; parallel proceedings jeopardy occurs between the proceedings of these two documents. In case of a dispute regarding to shareholders agreement, a shareholder may commence an arbitration proceeding against the non-complying party; and the latter party may initiate another proceeding against the company's itself before national court or another arbitral tribunal under the articles of association. Since the parties' legal title would differ, there is a sui generis parallel proceedings problem which may be solved by either anti-suit injunction or an interlocutory decision to stay proceedings. Main Findings • Shareholders' agreements are legal instruments that are governed by the law of obligations of a given jurisdiction; yet, company's management issues may be regulated by them without referring to general assembly meeting. Shareholders may include arbitration clauses within the agreement for dispute resolution matters. 5 • Shareholders' agreement and articles of association may regulate the same matters and there may be different proceeding before different forum based on the same dispute yet with different parties in appearance. • In order to decide on the identity of parties in parallel proceeding; courts are mostly focused on the parties' real role in the dispute and the real-life results of the decisions rather than legal title in a given case. • Courts may prevent from clashing decisions in result of parallel proceedings by using different procedural tools. The two most convenient tools for preserving arbitral proceedings are anti-sui injunctions or stay proceedings decisions. • Different jurisdictions have different yet similar approaches to parallel proceedings. Within the United States, if the requirements of parallel proceedings exist, there is no difference between anti-suit injunction or stay proceedings decision to maintain the dispute before one forum. For the cases within the European Union, anti-suit injunctions issued by an arbitral tribunal may be a better option for the party who would like to continue proceedings under shareholders' agreement since the Court of Justice considers court issued injunctions as intervention to Member States Courts' independence. Stay proceedings decision may be sought by either before a national court or arbitral tribunal without prejudice to the Court of Justice opinion. In developing countries; arbitrability of the intra-corporate matters are accepted more recently than abovementioned jurisdictions. Nevertheless, there are various problems in court practices in developing countries. • Comparing two possible solutions, stay proceedings decision may seem a better option for a court rather than anti-suit injunction due to compelling nature of the latter. However, each case must be interpreted according to its own characteristics and the more convenient solution for the given jurisdiction must be sought.