Akut miyokard infarktüsü nedeniyle perkütan koroner girişim uygulanan hastalarda infarkt ilişkili arterin tam tıkalı olup olmamasının kontrast nefropati gelişimine etkisi
The effect of totally occluded infarct artery on the development of contrast nephropathy in patients with percutaneous coronary intervention DUE to acute myocardial infarction
  1. Tez No: 799593
  2. Yazar: TURABİ ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada akut miyokard infarktüsü (AMI) nedeniyle perkütan koroner girişim (PKG) uygulanan hastalarda başlangıçtaki infarkt ile ilişkili arterin TIMI Trombüs Grade sınıfının kontrast madde nefropatisi (KMN) gelişimi üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli prospektif olarak planlanmıştır. Çalışmaya Mayıs 2019 ile Nisan 2022 tarihleri arasında kurumumuzda AMI tanısı ile acil PKG yapılan 389 hasta dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Serum kreatinin düzeyleri işlem öncesi ve işlemden 48-72 saat sonra çalışıldı. Hastalar kreatinin düzeylerindeki artışa göre KMN gelişen ve KMN gelişmeyen olmak üzere iki gruba ayrıldı ve KMN gelişimine neden olabilecek risk faktörleri değerlendirildi. HastalarTIMI trombüs grade skoruna göreTIMI (0-4) ve TIMI (5) olmak üzere iki gruba ayrıldı. TIMI trombüs grade skorlarına göre ayrılan grupların klinik, demografik ve laboratuvar özellikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların 59'unda (%15,2) KMN geliştiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Aims: The aim of our study is toinvestigated the effect of the TIMI Thrombus Grade class of the initial infarct-related artery on the development of contrast media nephropathy (CIN) in patients undergoing percutaneous coronary intervention (PCI) for acute myocardial infarction (AMI). Materials and Methods: Our study was planned as a single-center, prospective study. The study included 389 patients who underwent emergency PCI with the diagnosis of AMI in our institution between May 2019 and April 2022. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. Serum creatinine levels were examined preoperatively and 48-72 h postoperatively. According to the increase in creatinine levels, the patients were divided into two groups as developing and not developing CIN.Risk factors that may cause the development of CIN were evaluated. According to the TIMI thrombus grade score, the patients were divided into two groups as TIMI (0-4) and TIMI (5). Clinical, demographic and laboratory characteristics were compared according to TIMI thrombus grade scores.